Aljakszandr Lukasenka bejelentette, hogy utasításokat adott a rendfenntartó erőknek, hogy vessenek véget a zavargásoknak a fővárosban, Minszkben. Azt is mondta, hogy az állami média sztrájkoló dolgozói nem fogják visszakapni az állásukat, Oroszországból már érkeztek is emberek a helyükre – írja a BBC.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter arról beszélt, hogy a balti országok, Lengyelország és az EU a geopolitikai érdekei szerint próbálnak új rendszert ráerőltetni Fehéroroszországra – írja az Interfax.
Nem szabad megengedni, hogy Fehéroroszországban bármilyen külső beavatkozásra kerüljön sor – mondta Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök az Európai Tanács (ET) megtartott videokonferenciás csúcsértekezlete után.
A külső beavatkozásra vonatkozó, az ET és ezen belül a közép-európai kormányfők részéről megfogalmazott intésről Morawiecki azt mondta:mindez „természetesen Oroszországnak szól”, mivel Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök Vladimir Putyin orosz elnökkel egyeztet folyamatosan.
„Azt akarjuk, hogy Fehéroroszországban a demokratikus folyamatot a nemzet irányítsa” – mondta Morawiecki. Utalva Minszk gazdasági függőségére Moszkvától, a lengyel kormányfő közölte: a demokratikus párbeszéd támogatása mellett „pozitív gazdasági programot” kell kidolgozni Fehéroroszországnak.
Orbán Viktor a nap folyamán azt mondta, Fehéroroszország ügyében a visegrádi országok között egyetértés van, a Lengyelország által képviselt álláspontot a V4-partnerek mindegyike, így Magyarország is a leghatározottabban támogatja.
Angela Merkel német kancellár bejelentette, hogy az Európai Unió tagállamai nem ismerik el a fehéroroszországi elnökválasztás eredményét, az EU államfői és kormányfői ezzel kapcsolatban még nem döntöttek semmilyen új, Fehéroroszország elleni szankcióról.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón azt mondta, megdöbbenéssel látták, hogy Fehéroroszországban a rendőrök olyan kegyetlenséggel léptek fel a békés tüntetők ellen, mint itthon 2006-ban. (BBC, Interfax, MTI)