Egy robotizált, precíziós tejtermelő laboratórium megépítése van folyamatban a Szent István Egyetem Kaposvári Campusához tartozó tangazdaságában. A fejlesztés részleteiről dr. Húth Balázs, a campus Állattenyésztés-technológia és Menedzsment Intézeti Tanszék vezetője számolt be az egyetem honlapján.
A tehenek fejését, takarmányozását, valamint a trágya eltávolítását és kezelését is robotok végzik majd. A vízágyas matracokra pedig azért lesz szükség, mert minél többet pihennek a tehenek, annál több tejet termelnek.
Az új, robozitált üzemet azért építik, hogy lépést tudjanak tartani az elmúlt évek innovációival, és a hallgatókat megtaníthassák a legkorszerűbb technológiák használatára.
A közlemény szerint a hagyományos tartási rendszerekkel ellentétben a precíziós tejtermelő laboratóriumban az állatok – minimalizált humán befolyás mellett – stresszmentesen, kötött „munkarend” nélkül, saját bioritmusoknak megfelelően elégíthetik ki biológiai igényeiket, genetikai képességük maximális kihasználtsága mellett. Az állatok önállóan mennek a fejőrobotokhoz, és veszik igénybe a robot szolgáltatásait, amikor úgy érzik, hogy szükségük van rá.
Húth elmondta, hogy az automazitált munkafolyamatokkal ki tudják szűrni az emberi hibákat, és így elkerülhető bizonyos esetekben az állatok gyógyszeres kezelése is, így a fogyasztók egészségesebb termékekhez juthatnak.
(via szie.hu)