"Már biztosan ki tudjuk jelenteni, hogy nemcsak a mostani árakhoz képest, hanem a tavasziakhoz képest is két-háromszoros túlárazással vásárolt lélegeztetőgépeket a Külügyminisztérium," kezdte online Korrupcióinfó sajtótájékoztatóját Hadházy Ákos. A Szijjártó Péter vezette tárca nem hozta nyilvánosságra, hogy pontosan mennyi, mennyiért és milyen típusú készülékeket szerzett be, a független országgyűlési képviselőnek most három szerződést küldtek meg a több tucat közül:
- a szlovák Profoundtól 1114 készüléket rendeltek 27,6 milliárd forint értékben,
- a magyar Medirextől 400 gépet 15 milliárd forint értékben,
- és 500 eszközt szállított az Ott-One Nyrt. mintegy 5 milliárd forintért.
Hadházy sajtótájékoztatóját a Momentum nyíregyházi politikusával közösen tartotta, aki civilben orvostechnikai eszközök forgalmazásával foglalkozik. Babosi György állítása szerint így közelről látta a tavaszi beszerzések körülményeit. Elmondta például, hogy olasz partnerei akkor azt közölték vele, hogy a római kormány amellett, hogy megtiltotta a lélegeztetőgépek importálását, a lombardiai helyzetet látva 2200* új készüléket rendelt.
Tény, hogy tavasszal a hatalmas kereslet felhajtotta az árakat Kínában,
de a Külügyminisztérium ezeknél bőven többet fizetett, állapította meg. A tárca számos olyan céggel szerződött, amik korábban ismeretlenek voltak a magyar orvostechnikai piacon. Elmondása szerint ezt támasztja alá az az eset is, mikor a Katasztrófavédelem azzal kereste meg cégüket, hogy vállalják-e a már leszállított eszközök beüzemelését.
A megállapodások kedveztek a közvetítőcégeknek, a most nyilvánosságra hozott szerződések szerint
- a vételárat teljes egészében előre kifizette a Külügyminisztérium,
- ami a szállítást is átvállalta,
- több esetben pedig az áfa-és vámfizetés alól is mentesítette az eladókat.
A túlárazásra példaként a szlovák Profound által szállított VG70 típusú készüléket hozta Babosi. Állítása szerint a jelenleg 15,5 ezer euróért rendelhető eszközre tavasszal kínai partnereitől 37,5 ezer eurós ajánlatot kapott,
míg a Külügyminisztérium 78 ezer eurót fizetett a pozsonyi cégnek a lélegeztetőgép darabjáért.
Amit tudni lehet a tavaszi lélegeztetőgép-beszerzésekről hivatalosan, hogy
- a Külügyminisztérium összesen 16 863 darab lélegeztetőgépet rendelt meg, valamivel több, mint 300 milliárd forintért.
- A közel 17 ezer eszközből november végéig csak 7344-et vett át az Állami Egészségügyi Ellátóközpont, és ebből is mindössze mindössze 917-et szállítottak ki kórházakhoz.
- A fennmaradó több mint ötezer készüléket különböző raktárokban tárolják.
A tavaszi lélegeztetőgép beszerzések esetében fontos megjegyezni, hogy Magyarországnak fel kellett készülnie a legrosszabbra a koronavírus megjelenésekor. Bár volt itthon egy 2000 darabos eszközpark, végül szakemberek számításai alapján Orbán Viktor 8000 darabos kapacitás kiépítését tartotta szükségesnek, hogy a legszélsőségesebb esetben se maradjon ellátatlan senki eszközhiány miatt. Végül kétszer ennyit vett a Külügyminisztérium úgy, hogy közben az állami kórházellátó is vásárolt majdnem 2500-at, fele olyan átlagáron, mint a Szijjártó Péter vezette tárca.
Jelenleg 656 koronavírusos van lélegeztetőgépen Magyarországon, a tegnapi rekord után annyian, mint tegnapelőtt.
*Pontosítás: Mint Arra Babosi György utóbb felhívta a figyelmünket, félrehallottuk a számot, amit mondott, vagyis az olasz kormány 2200 lélegeztetőgépet rendelt, nem 7200-at, ahogy azt eredetileg írtuk.