Tengeri drónt talált egy indonéz halász - írja a Guardian. Szakértők szerint egy kínai drónról lehet szó, amely alkalmas lehet arra, hogy tengeralattjárók számára felmérje a Dél-kínai-tengerről Ausztrália felé vezető stratégiai útvonalat.
A Kínai Tengeri Szárny nevű drónt a kínai tudományos akadémia egyik intézetében fejlesztették ki, hivatalosan arra a célra, hogy a tengervíz oxigénszintjét, hőmérsékletét, sósságát és egyéb paramétereit mérje és automatikusan továbbítsa. A drón által közvetített információk viszont nemcsak tudósoknak, de tengeralattjárók útvonalát tervezőknek is nagyon hasznosak lehetnek. Indonéz biztonsági szakértők mindenesetre attól tartanak, hogy ilyesmi célokkal lehetett a kínai felségvizektől messze ez az eszköz, ami persze illegális adatgyűjtésnek minősülne. A kínai kormány egyelőre nem reagált, így nem tudni, hogy pontosan kihez tartozik a drón.
A fisherman in Selayar Island, South Sulawesi, has found a UUV:
— JATOSINT (@Jatosint) December 29, 2020
Length: 225 cm
Tail: 18 cm
Wingspan: 50 cm
Trailing antenna: 93 cm
Very similar to China's 'Sea Wing' UUV, which, if it's true, raised many questions especially how it managed to be found deep inside our territory pic.twitter.com/RAiX8Xw2BK
Kína déli szomszédait egy ideje feszélyezi, hogy a térség legnagyobb hatalma meglehetősen agresszíven lép fel az amúgy vitatott fennhatóságú Dél-kínai-tengeren. Többször előfordult már, hogy tudományos kutatás címén olyan felméréseket végeztek kínai hatóságok a térségben, amelyek katonai szempontból is fontos információkkal szolgálhatnak. 2019-ben például Pápua Új-Guineához tartozó Manus-sziget környékén mérték fel kínai kutatók az óceánt, ahol az Egyesült Államok és Ausztrália egy közös tengerészeti támaszpontot üzemeltet, idén márciusban pedig az Ausztráliához tartozó Karácsony-sziget környékét térképezte fel egy kínai kutatóhajó.