Az Európai Unió az elmúlt hetekben 34 millió adag koronavírus-vakcinát exportált tucatnyi országba, miközben otthon hiány mutatkozott, ami hozzájárult ahhoz, hogy az oltás sebessége messze alulmaradjon az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával és Izraellel szemben. Az OurWorldInData szerint az EU-ban eddig az emberek 6,5 százalékát oltották be legalább egy vakcinával, szemben az izraeliek 58, a britek 33 és az amerikaiak 18 százalékával.
Miközben az EU-ban egyre nő az „oltásnacionalizmus” és protekcionizmus, ami a múlt héten oda vezetett, hogy Olaszország blokkolt egy adag Ausztráliába szánt vakcinát, a New York Times a részletes exportszámok alapján azt írja, hogy az EU nem is protekcionista, hanem valójában jelentős oltóanyag-exportőr.
A 34 millió kiküldött dózis rengetegnek tűnik, ha azt vesszük alapul, hogy a tagállamok között az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ szerint eddig 42 millió adagot osztottak szét.Az oltóanyag-beszerzésért felelős Európai Bizottságban heves viták folynak az oltás lassúsága miatt, sok bírálat éri Brüsszelt, közben viszont vezető EU-s tisztségviselők azzal érvelnek, hogy Európa hírnevét öregbíti az óriási vakcinaexport, ami segíti a világ országainak oltását és a világgazdaság újraindítását.
A múlt héten Olaszország az ausztráliai szállítmányt egy olyan új, sürgősségi szabályra hivatkozva blokkolta, ami lehetővé teszi bármelyik EU-tagországnak, hogy az EU-ban előállított vakcinák kivitelét megállítsa a területén. Eddig ez volt az egyetlen ilyen eset, hogy egy tagország élt ezzel a joggal, ami elvileg március végéig marad érvényben.
Olaszország lépése egy merész, ha csak szimbolikus lépés is volt, hogy az EU-t arra ösztönözze, hogy újabb igényeket támasszon a gyógyszergyártókkal szemben. A cégeknek ugyanis szerződéseik vannak a világ országaival, de az ügyletek részletei gyakran titkosak, így nehéz megismerni, hogy milyen szállításokat ígértek a különböző országoknak.
A New York Times szerint az oltóanyaggyártás és -export újabb vádaskodást váltott ki az EU és az EU-ból kilépett Egyesült Királyság között. A britek azt állítják, az EU meg akarja fosztani az országot az oltóanyag-dózisoktól, mert kiléptek, és arra is hivatkoznak, hogy Nagy-Britannia oltási kampánya azért is sokkal jobb, mert elhagyták az EU-t. Csakhogy az exportadatok szerint Nagy-Britannia valójában az EU-ban előállított dózisok legnagyobb importőre:
a Bloomberg is azt írja, hogy a dokumentumok szerint március 9-ig 9,1 millió adaggal az Egyesült Királyság vette a legtöbb oltóanyagot az EU-tól, a második Kanada volt 3,9 millióval, a harmadik Mexikó volt 3,1 millióval, míg a sorban nyolcadik USA 954 ezret kapott.
A múlt héten diplomáciai feszültség alakult ki, miután egy vezető EU-s tisztviselő azzal vádolta az USA-t és Nagy-Britanniát, hogy maguk szabták meg az export „teljes tilalmát”.
A brit kormány hevesen tagadta a vádat, de gyakorlatilag nem exportálják az otthoni felhasználásra engedélyezett oltóanyagokat, csak annyit ígértek, hogy készek felesleges adagokat adni a szomszédos Írországnak – viszont csak Nagy-Britannia saját oltási erőfeszítései után. Egy brit kormánytisztviselő azt mondta, az Egyesült Királyságban gyártott vakcinák terjesztésének kérdését a vállalatok és a kormány közötti szerződések szabályozzák.
Az Egyesült Államok is megtartja magának a belföldön előállított adagokat. A Moderna szóvivője például azt mondta, hogy a cég teljes készletét felvásárolta az amerikai kormány. Joe Biden amerikai elnök a múlt héten megígérte, hogy Amerikában minden felnőttnek májusig felajánlanak legalább egy adag vakcinát.
Az EU tavaly hetekkel lemaradt az USA-tól és Nagy-Britanniától a gyógyszercégekkel kötött megállapodások megkötésében, és bírálták is a túl lassú fellépés miatt, viszont a tagországok nevében széles oltóanyag-portfóliót biztosított kedvező feltételekkel, ami viszonylag gyors hozzáférést biztosított az országoknak az immunizáláshoz, amiről a legtöbben egyedül cselekedve nem is álmodhattak volna.
Aztán nem sokkal az oltás december végi elkezdése után az EU ellátási sokkokat szenvedett el. Először a Pfizer közölte, hogy csökkentette a szállításokat a belgiumi létesítmények korszerűsítése érdekében, majd az AstraZeneca – aminek az EU-ban és az Egyesült Királyságban is vannak termelési lehetőségei – közölte, hogy az EU-nak ígért 80 millió adagból csak 31 milliót fog szállítani az első negyedévben. Az európai tisztviselők dühösek lettek, hogy a cég az Egyesült Királyságnak kedvezett azzal, hogy fenntartotta az állandó ellátást Nagy-Britanniában, miközben drámaian csökkentette az EU-s szállítmányait.
A Modernának, aminek az oltóanyagát az EU is engedélyezte, szintén voltak problémák az ellátással. Sok EU-tagország szintén rossz munkát végzett, a gyenge szervezettség és logisztika miatt nehezen szereztek az állampolgáraiknak oltásokat.
Az EU-ban gyártó gyógyszercégeknek engedélyt kell kérniük a vakcinák tengerentúli szállításához. Az emiatt oltás-nacionalizmussal vádolt Európai Bizottság szerint azért van erre szükség, hogy a gyógyszergyárakat átláthatóságra és az EU-val kötött szerződéseik teljes betartására kényszerítsék, ahelyett, hogy a globális ügyfelek kiszolgálása érdekében cserbenhagynák az EU-t, ahol egyébként működnek.
A New York Times azt írja, szakértők szerint az EU-tól okos lépés, hogy nem fékezi meg az exportot azért, hogy a saját lakosságának kedvezzen, még ha ez az üzenet rövid távon népszerűtlen is az elkeseredett polgárok körében:
A New York Times azt írja, hogy a legfrissebb adatok szerint az oltóanyagdózisok kb. 40 százaléka a tagországok raktáraiban van, részben a rossz logisztika miatt. De egyelőre a vakcinaterjesztés az EU-n belül annyira gyenge, hogy több tagállam az EU-ban még nem engedélyezett oltásokból vásárolt, ilyen orosz Szputnyik V is.
Az ellátással kapcsolatos csalódás a második negyedévben enyhülhet az AstraZeneca gyártásának fellendülésével, és a Johnson & Johnson határozott szállítási tervének köszönhetően, az utóbbi cég vakcináját ugyanis az EU most engedélyezi. Mégis aggodalmak vannak amiatt, hogy a Johnson & Johnson is csökkentheti az EU-nak szánt mennyiséget, ugyanis 10 millió dózisra kért kölcsönt az amerikai kormánytól. Az USA és az EU tisztviselői szerint a kérelmet elutasították.