(A borítókép az AFP fotója, egy Párizshoz közeli kórház covid-osztályán lélegeztetett beteg látható rajta.)
Részletes problématérképet állított össze a covidellátásban tapasztaltakról a Magyar Orvosi Kamara, amelyet kedden Kincses Gyula elnök mutatott be Pintér Sándornak. A dokumentum arra utal, hogy a belügyminiszter kérésére fogalmazták meg a kamara területi szervei az egyes problémákat és javaslatokat.
„A Magyar Orvosi Kamara fontosnak tartja, hogy a miniszter úr ágyközeli/kollegiális megfigyelésekre, érzetekre is kíváncsi, ezért megkértük a megyei elnököket, hogy gyűjtsék össze az általuk érzékelt problémákat” - kezdődik a levél, amelyet itt lehet elolvasni.
A következő problémákat sorolja a levél:
A MOK által megfogalmazott javaslatok újabb problémákat sejtetnek. Kérik például a helyi viszonyok szerinti döntési lehetőségek kiterjesztését, azt, hogy inkább a betegeket szállítsák, mintsem orvosokat vezényeljenek távolra, és szeretnének mentálhigiénés támogatást is.
De a javaslatok között szerepel az is, hogy járja körbe a kórházakat egy tanácsadó, aki ellenőrzi, hogy a lélegeztetések megfelelően folynak-e, mert „sok irracionális, vagy minőségileg elfogadhatatlan megoldás van.”
Erről az RTL Híradója is beszámolt ma, amelyből kiderül, hogy az invazív lélegeztetések esetén 95 százalékos is lehet a halálozások aránya.
Külön fejezet tárgyalja az oltás kapcsán tapasztalt problémákat és javaslatokat, melyek a következők:
A MOK problématérképe kiemeli, hogy fontos lenne a kórházi helyzet és a problémák részletes bemutatása a kormánymédiában is, hiszen -ahogy írják - azok ezt elmulasztják, míg az ellenzékiek (sic) ezt felnagyítva tálalják.
Szerdán több szerkesztőség - köztük a 444 is - intézett nyílt levelet ebben a témában.