Rákapott a kormány a vagyonkezelő közérdekű alapítványok szervezésére. Hamarosan a hazai egyetemek nagy részét ilyenek fenntartása alá helyezik, és közéjük tartozik az óriási vagyonnal támogatott MCC nevű tehetséggondozó vagy a Millenáris Park új tulajdonosa is. Hamarosan még öt új ilyen alapítvány jön létre, olvasható az innovációs minisztérium csütörtöki közleményében.
Ezek az alapítványok jelentős állami vagyont kapnak, és ennek nyomán ezek a javak el is vesztik közpénz jellegüket, és a továbbiakban a Fidesz-kormány által kinevezett kurátorok veszik át a vagyon elköltésének feladatát. Mivel innentől kezdve e kuratóriumok kikerülnek az állami befolyás alól, az ellenzék privatizációként értékeli a folyamatot, amellyel kormányközeli emberek, sok esetben aktív politikusok kezébe kerül igen jelentős közvagyon.
A kormány egy friss törvényjavaslata tovább erősíti ezeknek az alapítványoknak az autonómiáját: a működésükre vonatkozó szabályok többsége csak kétharmaddal lesz módosítható, és a kuratóriumok megkapják az alapítói jogokat, és e rendelkezés visszavonhatóságát a törvény megtiltja. A törvény azt is előírja, hogy legalább 600 millió forintos vagyont kapnak indításként a vagyonkezelő közalapítványok.
A törvénytervezetből kiderül, hogy az eddig alapítványi tulajdonba vett egyetemeken kívül alapítványi fenntartású lesz a Debreceni, a Nyíregyházi, az Óbudai, a Pécsi, a Szegedi, a Semmelweis, a Testnevelési, a Táncművészeti, a Budapesti Gazdasági, a Tokaj-Hegyalja és a Dunaújvárosi Egyetem is. (Esetükben e döntés már korábban megszületett.)
Az ITM csütörtöki közleménye szerint a meglévők mellé még öt új közalapítványt hoznak létre. Ezek a következők:
Tóth Bertalan, az MSZP elnöke a kormány javaslataival párhuzamosan benyújtott egy olyan törvénymódosítást, ami kiterjesztené a közbeszerzési törvény hatályát a vagyonkezelői alapítványokra, hogy ha már kiszervezik hozzájuk az állami vagyont, ne lehessen teljesen ellenőrizetlenül elkölteni azt. A párt szerint "a közvagyon privatizálásának és ellopásának semmi köze a tehetséggondozáshoz", és az alapítványoknak juttatott vagyont inkább a költségvetésben kellene tartani, és az állami oktatásra kéne többet költeni.
Eddig az állami egyetemekre is vonatkozott a közbeszerzési kötelezettség, a mostani állás szerint ez alól az alapítványi fenntartásba kerültek már mentesülnek.