Böröcz László fideszes parlamenti képviselő kedd éjszaka adta be a lakástörvény módosítását, miszerint az önkormányzati lakásokat – a várban is – a bérlő a piaci ár 10,5 százalékáért vehetné meg.
Az új szabályozás szerint ha a vételi jog szempontjából alapul vett bérleti jogviszony legalább 2020. december 31-től fennáll, az önkormányzati és az állami tulajdonú, az ingatlan-nyilvántartásban önálló ingatlanként nyilvántartott lakásra vételi jog illeti meg a bérlőt.
Ha a törvény átmegy a parlamenten, akkor a 90-es évek eleje óta nem látott lakásprivatizációs hullám indulhat meg Magyarországon, az önkormányzati bérlakásszektor pedig megszűnhet.
Emiatt tiltakozik közösen a május 11-én benyújtott törvénymódosítás elfogadása ellen 25 szakmai szervezet. Közleményük szerint az önkormányzati bérlakások rengeteg olyan embernek biztosítanak otthont, akik nem tudnának a piaci áron lakást bérelni, és „ennek a védőhálónak a megszüntetése a legkiszolgáltatottabbaktól veszi el a lehetőséget a méltó lakhatásra, az önkormányzatokat pedig egy olyan eszköztől fosztja meg, amellyel az emberek legalapvetőbb szükségleteit tudják kielégíteni”.
A szakmai szervezetek szerint a törvényjavaslat, amely kötelezővé tenné az önkormányzatoknak, hogy alacsony áron eladják az ingatlanokat, „nyílegyenesen a lakhatási válság további elmélyítéséhez vezet”, az önkormányzatoknál pedig „csupán a legrosszabb állapotú lakások maradnának, a legrászorulóbb bérlőkkel”.
„Az önkormányzati bérlakásszektor megszüntetése szociális válsággal fenyeget. A megfizethető bérlakásokat nem megszüntetni, hanem bővíteni kell, hiszen a lakhatási válságot, hasonlóan más európai országokhoz, a közösségi lakásszektor bővítése enyhítheti” – írják közleményükben, amit azzal zárnak, hogy tiltakoznak a törvény elfogadása ellen, és felszólítják a parlamenti képviselőket, hogy ne szavazzák meg a közvagyon privatizálását lehetővé tevő, a legszegényebb családokat kiszolgáltatott helyzetbe hozó törvényt!
Aláíró szervezetek: