Hampden Park, Glasgow, negyedház
Skócia: Marshall, Hanley, Cooper, Hendry (McGregor 67.), O’Donnell (Forrest 79.), Armstrong ( Fraser 67.), McGinn, McTominay, Robertson, Dykes (Nisbet 79.), Christie (Adams, a szünetben)
Csehország: Vaclik, Coufal, Celustka, Kalas, Boril, Soucek, Kral (Holes 67.), Masopust (Vydra 72.), Darida (Sevcik 87.), Jankto (Hlozek 72.), Schick (Kremencik 87.)
Gólok: Schick (42.,53.)
Kemény csatára két nagyjából hasonló képességű csapat között. A hazai környezet és a remek hangulat inkább a skótoknak kedvezett, ahogy az utolsó három meccsüket is ők nyerték a csehek ellen, de a csehek viszont jóval rutinosabb Eb-szereplők, kifejezetten veszélyes támadókkal.
Az első félidő lendületes, de időnként hibákkal tűzdelt játékot hozott, panaszra egyáltalán nem volt okunk, ha nem is ordító helyzeteket, de támadásokat azért bőven láthattunk. A skótok legnagyobb lövését a csapatkapitány Andy Robertson eresztette meg, de a félidő második felére egyre inkább fölénybe kerülő csehek részéről a csapat legértékesebb játékosa, Patrik Schick szerezte meg végül a vezetést
A félidő legvégén a cseh tizenhatoson belülre betörő McTominay esett el, miután Borillal ütközött. A lassítás alapján akár be is lehetett volna fújni, de a játékvezető nem így látta, egygólos cseh előnnyel fordultak a csapatok.
A második félidő lényűgözően kezdődött: Marshallnak két nagy védést is be kellett mutatnia az első pár percben, majd a skótoknak volt egy kapufája, utána pedig a cseh kapus, Vaclík bravúrja akadályozott meg egy öngólt. De nem sokáig reménykedhettek az egyenlítésben a skótok, pár pillanattal később Schick észrevette, hogy Marshall kinn áll a kapujából, és szinte a felezővonalról ellőve, fantasztikus gólt szerzett.
A skótok a második gól után is mentek előre becsülettel, talán egy kicsit kisebb lendülettel, de egy belépő védő vagy Vaclík rendre kifogott rajtuk. Steve Clark próbálta felrázni és átalakítani a csapatát, a 80. percig meglépte mind az öt cserét, de a 81. percben így is majdnem Schick szerzett mesterhármast a minden idők világtornán legfiatalabb pályára lépő cseh játékosává váló Adam Hlozek passzából.
Az utolsó 10 perc kisebb skót helyzeteket hozott, de a végeredmény már nem forgott igazi veszélyben, Jaroslav Šilhavý szövetségi kapitány a 87. percben még Schicket is lecserélte.
A sok helyzetük után a skótok alighanem érdemeltek volna egy gólt, de a győzelem ma jogos helyre került, egy klasszisnyi különbség volt a két csapat között. A skótok, ha tovább akarnak jutni, akkor muszáj lesz valahogy megfogniuk az angolokat pénteken a Wemleyben, jó eséllyel az is emlékezetes meccs lesz.
A mérkőzést amúgy percről perce is közvetítettük, ha részletesebben olvasnál róla, itt megteheted.
Schick, nem is kell nagyon magyarázni. A Leverkusen csatára remek formában érkezett, és megállíthatatlan volt, a második gólját pedig nagyon sokat fogjuk még látni, joggal.
Az első félidő legvégén talán be lehetett volna fújni egy tizenegyest a skótoknak McTominay esése után. Ezen kívül mást nem nagyon lehet említeni.
Nem volt, de ezt lehetett is tudni előre. A két csapat tagjai a mezükön lévő Tisztelet! kampány feliratára mutattak. A skótok ugyanakkor le fognak majd térdelni az angolok elleni meccsükön, szolidaritásuk jeléül.
1980 óta nem lőttek ennyire távolról gólt Eb-n, mint most Schick, aki 45.4 méterről talált be Marshall kapujába.
A következő forduló június 18-án pénteken, Horvátország-Csehország és Anglia-Skócia meccsekkel.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.