Mintegy három hónap alatt lezárta a kalocsai gyermekotthon utáni nyomozást a Bács-Kiskun Megyei Rendőrfőkapitányság: „a rendelkezésre álló adatok, illetve bizonyítási eszközök alapján bűncselekmény elkövetése nem állapítható meg”. A témában cikksorozatot közlő 24.hu az eljárást megszüntető határozat alapján azt írja, hogy ezen bizonyítási eszközök között nem szerepelt az érintettek meghallgatása.
A rendőrség kíváncsi volt a vezetőség (az igazgató Juhász Gábor korábbi fideszes képviselő) és a gyermekjogi képviselő véleményére, de amikor a lap feltette a kérdést, hogy meghallgatták-e az érintetteket, vagyis az otthon munkatársait és az erőszakról beszámoló gyermekeket, annyi volt a rendőrség válasza: „a nyomozás lezárult.”
A problémák régóta jól dokumentáltak:
az egyik tanár „egyfolytában ütöget, lefog, ordibál velem, és üti a fejemet”. A másik azt mondta, hogy „nem bántott, csak megette a reggelinket, és kutya módon bánt velünk, azt mondta, maradjunk kussba, beszélni sem lehetett”.
A fenntartó Emmi is reagált februárban: Fülöp Attila államtitkár diadalmas háttérzene kíséretében a helyszínen jelentette ki, hogy „a kalocsai gyermekotthonban fontos és komoly szakmai munka folyik” - és hogy beperlik a 24.hu-t.
Bábel Balázs érsek, akinek István atya korábban a második embere volt, és aki mai napig a felettese, az ügyet egyházi szempontból elintézettnek tekinti azzal, hogy István atya anno lemondott vezetői pozíciójáról, vagyis szolgálhat tovább.
Az otthon egyik nevelője név nélkül azt nyilatkozta a gyerekek és a pap kapcsolatáról: „Nemrég jött vissza az egyik gyerek, kérdezem, mi történt, mert furán viselkedett, csak vigyorgott maga elé. Azt felelte, a vállát vonogatva: még mindig jobb, mint ha magamnak csinálnám. Mit mondjon erre az ember? Nem kísérgethetjük át őket.” Az érsek reakciója: „az Emmi kalocsai gyermekotthonában a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegyének nincs lehetősége, illetve joga vizsgálódni”. A főpap a további kérdésekkel István atyához irányította a 24.hu újságíróját, de a pap se neki, se nekem nem nyilatkozott, korábbi ígéretei ellenére.
Az ügyészség pedig ugyebár feltette a kezét. Nehéz-Posony Kata büntetőjogász, a TASZ ügyvédje a 24-nek azt mondta, neki ellentmondásosnak tűnik, hogy van egy információhalmaz egy gyermekvédelmi intézményben történő rendszeres bántalmazásról, ami összecseng egy korábbi és egy mostani ombudsmani jelentés adataival, a nyomozóhatóság pedig csupán aktákat vizsgál át, és néhány intézményi szinten érintett személyt kérdez meg. De ez nem egyedi eset: „Többnyire elmondható, hogy egy kerékpárlopás miatt is sokkal komolyabb nyomozás folyik, mint egy gyermekbántalmazási ügyben, ha az a társadalmi periférián lévő szociális gondozottakat érinti” - mondta a jogász a nagy gyermekvédelmi kampány kellős közepén.