A fehérorosz legfelsőbb bíróság helyt adott az igazságügyi minisztérium keresetének, amiben a belarusz újságíró-szövetség (BAZS) feloszlatását indítványozta.
A fehérorosz igazságügyi minisztérium június 9-én kezdte meg az újságíró-szövetség tevékenységének felülvizsgálatát. A BAZS saját beszámolója szerint csak június 21-én értesült erről, amikor a tárca több ezer, a szervezet működésével kapcsolatos dokumentumot igényelt ellenőrzésre. A BAZS helyiségeit a hatóságok július 14-én kutatták át, irodáját lepecsételték, számláit pedig zárolták. Másnapra a szervezet figyelmeztető levelet kapott a minszki igazságügyi minisztériumtól, miszerint a BAZS Homel és Maladzecsna megyei kirendeltségei bejegyzett címek nélkül működnek, mert lejárt a bérleti szerződésük. A tárca július 21-én közölte, hogy a legfelsőbb bírósághoz fordult az újságíró-szövetség feloszlatása érdekében, mivel az nem orvosolta a szabálytalanságokat.
A BAZS panaszt nyújtott be az igazságügyi minisztérium figyelmeztetésével szemben, de azt elutasították.
A BAZS 1995 őszén alakult, 1300 tagja van, és elsősorban az újságírók és a sajtó jogvédelmével foglalkozik.
Aljakszandr Lukasenka július 13-án közölte, hogy a hatóságok különös figyelmet fognak fordítani a nonprofit szervezetekre, a civil szervezetekre és az országban működő külföldi médiára. Azóta házkutatási hullám indult független újságíróknál, jogvédő aktivistáknál, valamint a civil szervezetek és ellenzéki pártok tagjainál. A Nyomozó Bizottság egy sor szervezetet gyanúsított meg azzal, hogy titokban külföldről finanszírozzák őket, illetve adócsalást követnek el, és kormányellenes tüntetéseket pénzelnek.
A fehérorosz újságíró-szövetség szerint legalább harminc újságíró van börtönben, és nagyjából ötven rendőrségi büntetőjogi eljárás van folyamatban a média munkatársai ellen. Az utóbbi egy évben körülbelül 140 razziát tartottak a hatóságok újságíróknál. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.