Nagy többséggel a terhességmegszakítás legalizálása mellett döntöttek San Marinóban egy vasárnapi népszavazáson, ezzel egy 1865-ben hozott törvényt helyeznek hatályon kívül.
77,3 százalék támogatta, hogy a terhesség 12. hetéig engedélyezett legyen az abortusz, azt követően viszont csak abban esetben, ha a nő élete veszélybe kerül, vagy ha a magzat fejlődése súlyos rendellenességet mutat. A szavazáson csak az arra jogosultak 41 százaléka vett részt.
Miközben San Marinóban az abortusz legalizálása mellett döntöttek, addig nemrég Lengyelországban és az egyesült államokbeli Texasban megszigorították az abortuszt szabályozó törvényeket. Mexikóban viszont a legfelsőbb bíróság nemrég döntött úgy, hogy az abortusz büntetése alkotmányellenes.
San Marinóban eddig a művi terhességmegszakításért akár három év börtönnel is büntethették a nőket, hat évvel pedig azokat, akik elvégezték az abortuszt. A San Marinóban élő nők eddig csak Olaszországba mehettek abortuszra, ahol magánellátásban az több mint 1500 euróba kerül.
San Marino nem csak ebben maradt el más európai államoktól: a nők csak 1960-ban szavazhattak először, politikai tisztséget pedig csak 1974 óta tölthetnek be. A válást is csak 1986-ban legalizálták, 16 évvel Olaszország után. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.