Ferenc pápa apostoli látogatást tesz Ciprusra és Görögországba, a több helyszínt érintő út egyik kiemelkedő témája a migráció.
A látogatás előtt bemutatott videóban a pápa „hatalmas temetőként” írta le a Földközi-tengert az Európába tartó bevándorlók és menekültek ezreinek halála miatt.
Cipruson felszólította a híveket, hogy „ne tekintsék a sokszínűséget az önazonosságra leselkedő veszélynek”. A latin rítusú egyház „a migráns testvérek jelenlétének köszönhetően sokszínű”, és a „különböző etnikumok és kultúrák igazi találkozóhelye”.
„Testvéri egyházra van szükség”, és „nem kell úgy éreznünk, hogy a másság veszélyt jelent az identitásra” - mondta a pápa, aki óvott a félelemtől, amely szerinte bizalmatlanágot szül, és „előbb vagy utóbb háborúhoz vezet”.
Egy ciprusi templomban Ferenc pápa meghatódottságának adott hangot, amikor fiatal menekültek tanúságtételeit hallotta, majd Pál apostol Efezusiakhoz írt levelét idézte: „Ezért már nem vagytok idegenek és jövevények, hanem a szentek polgártársai és Isten családjának tagjai”.
„Isten álma egy békés világ, ahol fiai testvérként élnek egymás mellett. Isten a ti álmaitokon keresztül beszél hozzánk”
- mondta a négy menekült tanúságtevőnek Ferenc pápa. Arra hív minket, hogy egy falak nélküli emberiségért munkálkodjunk, ahol különbözőségeikre büszke, kiengesztelődött embertársak élnek együtt.
Az egyházfő ezek után beszédet tartott, de néhány ponton félretette az előre megírt szöveget. Emlékeztette a hallgatóságot, milyen sokan kérdezgetik még ma is, hogyan történhetett meg, hogyan jöhettek létre a náci koncentrációs táborok és a sztálinista gulagok.
„Testvéreim, ez ma is megtörténik”
- utalt a líbai menekülttáborokra, ahová az EU visszatoloncolja az elfogott bevándorlókat. „Koncentrációs táborokban kötöttek ki, ahol a nőket eladják, a férfiakat megkínozzák és az embereket rabszolgává teszik.”
Az athéni reptéren hagyományos görög népviseletbe öltözött gyerekek fogadták a pápát, köztük egy afrikai fiú és egy filippínó lány. A tervek szerint az egyházfő ellátogat a Leszbosz szigetén kialakított táborba is. (Vatican News, Reuters, MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.