Hétfői hírek szerint csökkent, és – december 24. óta először – száz alá ment az új koronavírus-fertőzések száma Kína egyik tízmilliós nagyvárosában, a Senhszi tartományban fekvő Hszianban.
A 13 milliós metropoliszt Kína zéró covid politikájának eredményeképp decemberben teljesen lezárták, miután ugrásszerűen megnőtt az új esetek száma. A teljes lezárást úgy kell érteni, hogy senki nem hagyhatta el a várost. Leálltak a buszpályaudvarok, a repülőjáratok, és az utakat is lezárták. Bár a lezárás elején néha-néha még elhagyhatta egy személy a lakást, hogy bevásárolni menjen, a szigorítások után már csak covidtesztért mehetett ki bárki az utcára. Peking hangsúlyozta, hogy minden háztartásba elegendő élelmiszert és háztartási cikket juttatnak el, de a közösségi oldalakon sokan arról írtak, hogy nem jutott nekik étel.
A hatóságok az elmúlt hetekben tömeges tesztelésekkel próbálták megfékezni a vírus terjedését, és most úgy tűnik, ez a módszer és a szigorú lezárások működnek. Hszian város nevét eddig főleg az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák miatt ismerte a világ, most azonban azzal került be a hírekbe, hogy itt alakult ki a legnagyobb gócpont a járvány 2019-20-as vuhani kirobbanása óta.
A városban már 1600 felett van a koronavírus-fertőzéses esetek száma, ami innen Európából nem tűnik soknak, pláne a 13 millió lakoshoz képest, de Kína eddigi járványkezelési eredményei, illetve a zéró covid politika mellett ez új fejlemény. Az új gócpont miatt az év utolsó hetében olyan magas számokat produkáltak, amilyenek nem voltak az országban 2020 márciusa óta. A lezárás is a vuhanihoz hasonló: a legtöbb bolt zárva van, az utcák üresek.
A hatóságok mindent bevetnek, hogy megállítsák a fertőzés terjedését. Az elmúlt napokban bejelentették két tisztviselő leváltását, de részleteket nem árultak el, csak azt mondták, ezzel erősítették a covid elleni harcot. Mindketten a város legfertőzöttebb részén látták el munkájukat.
A zéró covid politika lényege, hogy ha csak egyetlen esetet is regisztrálnak valahol, azonnal lezárnak mindent, amit csak lehet, és igyekeznek megakadályozni a további fertőzéseket. A határokat csak kevés ember lépheti át, akár ki-, akár beutazásról legyen szó. Akit a kínai hatóságok egyáltalán beengednek az országba, arra akár három hét karantén is várhat.
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.