Joe Biden kabinetfőnökének első éve: zokogás a tárgyaláson, NAGYBETŰS EMAILEK, üdítőfüggés

ÉLET
2022 január 29., 19:50

Az amerikai elnök kabinetfőnökének lenni nem a világ legegyszerűbb melója. Ronald Alan Klain (Ron Klain) 2021. január 20-án lépett hivatalba, miután Joe Biden egyértelművé tette, hogy korábbi alelnöki kabinetfőnökét szeretné látni ezen a poszton. Klain elmúlt egy évét, ami sok megpróbáltatást hozott, hatvan ismerősét megkérdezve dolgozta fel a Stamford Advocate.

Ron Klain, Joe Biden kabinetfőnöke az usa nyugati államainak kormányzóival tartott 2021. június 30-i megbeszélésen.
photo_camera Ron Klain, Joe Biden kabinetfőnöke az USA nyugati államainak kormányzóival tartott 2021. június 30-i megbeszélésen Fotó: WIN MCNAMEE/Getty Images via AFP

A kabinetfőnök 2021-ben sokak szerint végletekig polarizált politikai szituációba csöppent bele, kritizálták a saját pártján belül is, kívül is – de hát a Fehér Ház igazgatása sosem volt stresszmentes munka. „Felőrlő feladat, ez nem kérdés. Rengeteg energia kell hozzá, szóval majd meglátjuk, meddig bírom” – mondta a megbízatásáról.

Kabinetfőnöknek teremtették

Az irodája közvetlenül az Ovális Iroda mellett van. A falon hatalmas fehér tábla lóg cetlikkel teleaggatva, rajtuk dátumokkal. Ezeket a szombati értekezleteken használja, amikor az elnök programjait intézi.

Makulátlan CV, évtizedes politikai tapasztalat és erős demokrata beágyazottság. Biden nem véletlenül választotta őt a Fehér Ház főnökének. A hatvanéves Klain már a Harvard egyetem jogi karán eltöltött évei alatt aktívan részt vett a politikában, és később szinte az összes demokrata kormányban fontos pozíciót töltött be. Kétszer volt alelnöki kabinetfőnök, először Bill Clinton kormányában, majd Barack Obama alelnöke, az Egyesült Államok mostani első embere, Joe Biden alatt felelt a kabinet igazgatásáért. Dolgozott több demokrata párti kampányban, ő készítette fel Bill Clintont, majd a 2020-as választásokkor Bident a kampányvitákra. Így vált az elmúlt évtizedekben Biden közeli bizalmasává és sokak által dicsért, „jó szervező képességű és érzékeny” kabinetfőnökévé.

Kollégái céltudatos és energikus főnökként írják le, aki éjjel-nappal dolgozik. A Fehér Ház igazgatása, a folyamatos meetingek és szervezkedés állandó stresszt jelent. Munkatársai szerint olyan is volt, hogy Klain sírva fakadt egy megbeszélésen. Szokása tárgyalások után éles megjegyzéseket tenni, illetve csupa nagybetűs, csalódott emaileket küldözgetni beosztottjainak. Ezekért utólag bocsánatot szokott kérni. És ha ez nem volna elég, még a kedvenc üdítője is elfogyott: Klain a Tab nevű ital rajongója, aminek a gyártását 2020-ban beszüntette a Coca-Cola. Neje 2020 hanukáján egy évre elegendő adaggal lepte meg, de nem tartott ki a készlet.

Klain régi motoros, 2014-ben, amikor ez a kép készült róla és Jeh Johnson nemzetbiztonsági miniszterről, éppen az Ebola-veszély elhárításának főfelelőse volt.
photo_camera Klain régi motoros, 2014-ben, amikor ez a kép készült róla és Jeh Johnson nemzetbiztonsági miniszterről, éppen az Ebola-veszély elhárításának főfelelőse volt Fotó: BRENDAN SMIALOWSKI/AFP

A világjárvány számos megpróbáltatást hozott Washingtonnak, és Klaint sok kritika érte 2021-es teljesítményéért még saját szövetségesei felől is. Szerintük a kabinetfőnök hozzáállása ilyen helyzetben nem vezet eredményre. Bár tagadják, egyes tisztségviselők szerint nagy lehet a feszültség a kabinetfőnök és a járvány kezelésért felelős elnöki tanácsadó, Jeff Zients között. „Ez egyszerűen nem így van. Felbecsülhetetlen partner volt mindvégig, és minden nagyobb döntésben szükséges a közreműködése” – mondta erről Zients.

Sok dolog maradt elvégzetlen

Egyik nagy érdemének tartják hozzájárulását a demokraták és republikánusok által tavaly közösen elfogadott, 1900 milliárd dolláros koronavírus-segélycsomaghoz és az 1000 milliárd dolláros infrastrukturális csomaghoz. Ezek a csomagok a Biden-vezetés fontos intézkedéseinek számítanak, ekkora kiadása infrastruktúrára régen nem volt már az Egyesült Államoknak. Az infrastrukturális csomag célja többek között az elhanyagolt utak, hidak felújítása, a tömegközlekedés fejlesztése és az elektronikus szolgáltatások kiterjesztése. Mindezek ellenére vannak, akik hiányolják a szociális szektor és a zöldenergia-termelés érdemi támogatását.

Másik nagy érdeme, hogy politikai ellenfelei is elismerik: jó választás volt a pozícióra. „Hihetetlenül hatékony munkaerő. Tele van önbizalommal, és ami a legfontosabb, az elnök tökéletesen megbízik benne” – mondta róla Mike Donilon, a Fehér Ház vezető tanácsadója. Bident sok kritika éri, amiért az eddigi elnöksége főképp a washingtoni belharcokról, az elitekkel való alkudozásról szólt, és a választók nem sok mindent láthattak belőle. Az Egyesült Államok vezetése az ország méretéből kifolyólag nehezen szólhat másról, mint a tagállamok ezerféle szervezetének, politikai és üzleti érdekének egyensúlyozásáról, egyeztetéséről. Azért pedig, hogy ezekből mi jut el Biden asztaláig, részben Klain felel, akinek tapasztalatai az állami képviselettől egészen a privát cégek érdekérvényesítéséig terjednek. „Megpróbáljuk megtalálni a módját, hogy az üléseket reggel vagy késő este tartsák, így talán az elnöknek marad ideje napközben a nyilvánosság előtt is szerepelni. Akár utazhat is” – mondta erről Klain.

Klain és Joe Biden 2014-ben, amikor Biden még csak alelnök volt.
photo_camera Klain és Joe Biden 2014-ben, amikor Biden még alelnök volt Fotó: MARK WILSON/Getty Images via AFP

Állítólag a Demokrata Párton belül sok bírálatot kap a centristáktól. Szerintük túl sokat tárgyal a progresszívekkel, és ezzel jelentősen rombolja a Biden-kormányzatról kialakult visszafogott, centrista demokrata arculatot. Arról viták folynak, hogy a progresszívek növekvő befolyása valóban káros szintű-e a párton belül. Klain szerint a tárgyalások indokoltak. A Kongresszusi Progresszív Választmány elnöknője, Pramila Jaypal pedig úgy gondolja, Klain támogatását annak köszönheti, hogy ők Biden politikáját támogatják.

Kritikák érték a folyamatos Twitter-aktivitása miatt is, a kabinetfőnök gyakran tweetel és retweetel. Szerinte a Twitteren való jelenlét hasznos, mert láthatja, miről beszélnek aktuálisan az újságírók, az aktivisták, a kormány kritikusai és a republikánusok. Internetes szokásairól sokszor önironikusan beszél. „Csak egy átlagos, túlsúlyos, középkorú fehér fickó vagyok” – mondja magáról.

Vannak, akik már azt a teljesítményét is nagyra becsülik, hogy a Trump elnöksége után romokban álló kormányzatot sikerült visszatérítenie a régi kerékvágásba. Ő maga úgy gondolja, jelentős haladást ért el, de „sok minden elvégzetlenül maradt még”.

Bódog Bálint cikke.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.