590 millió dollárt fizet az amerikai őslakosoknak a Johnson & Johnson az opioidválság miatt

külföld

Több száz amerikai őslakos törzsnek fizet kártérítést a Johnson & Johnson és az Egyesült Államok három legnagyobb gyógyszerforgalmazó cége, amiért a törzsek tagjait rászoktatták az opioid tartalmú fájdalomcsillapítókra - írja a New York Times. A cégek összesen 590 millió dollárt fizetnek majd, ami viszont, ahogy a Johnson & Johnson hangsúlyozza, nem jelenti azt, hogy bármiféle jogi felelősséget elismernének azért, hogy rengeteg ember belehalt a gyógyszerfüggőségbe.

Ahogy arról korábban írtunk, az elmúlt két évtizedben legalább 200 ezer amerikai halt bele az opioid tartalmú gyógyszerekbe, amiket a gyógyszergyártók nyomására írtak föl nekik az orvosaik. Ezek a gyógyszergyártók, köztük az opioidkrízis kapcsán a leghíresebb, a Sackler család vezette Purdue Pharma, pontosan tudták, hogy ezek a gyógyszerek nagyon komoly függőséget okoznak, a túladagolásba pedig bele lehet halni, az emberek életénél viszont fontosabb volt a profit.

Johnson & Johnson
Fotó: MARIO TAMA/AFP

Az amerikai őslakosokat még az átlag lakosságnál is jobban sújtotta a válság. A Dél-Dakota állambeli Oglala Lakota törzs tagjai az Egyesült Államok legszegényebb emberei közé tartoznak, az ő körükben pedig 100 ezer lakosra 21 opioid okozta elhalálozás esett, kétszer annyi, mint az állam átlaga. Az egész amerikai őslakos népességben pedig 8,7-szer nagyobb volt az esélye annak, hogy egy terhes nő gyógyszerfüggő, mint a teljes amerikai lakosság körében.

A pert 175 törzs indította, az 590 millió dolláros kártérítésből viszont mind az 574, szövetségi állam által elismert törzs kap majd. Az összeg 15 százalékát a jogi költségekre költik, a fennmaradó összegből pedig a gyógyszerfüggőséget kezelő és megelőző programokat támogatnak majd. A Sackler család vezette Purdue Pharma tavaly ősszel 4,3 milliárd dolláros kártérítés kifizetésébe egyezett bele, cserébe azért, hogy ne kelljen jogi felelősséget vállalnia az opioidkrízisért.

Kapcsolódó cikkek