Kaszim-Dzsomart Tokajev kazah elnök aláírta a törvénymódosításokat, amik csökkentik a január elejei tüntetések és véres zavargások idején hevesen bírált elődje, Nurszultan Nazarbajev jogköreit.
A zavargások során a tiltakozók haragjának egyik célpontja a 81 éves, előző államfő volt, aki 1990 és 2019 között állt a volt szovjetköztársaság élén, mielőtt átadta a hatalmat a hívének, Tokajevnek.
Nazarbajev a „kazah nemzet vezetője” címének és a nemzetbiztonsági tanács elnöki tisztségének birtokosaként a lemondása után továbbra is nagy befolyással rendelkezett a közép-ázsiai ország politikai rendszerében.
A most jóváhagyott módosítások szerint megszűnik a kormányzat kötelezettsége, hogy bel- és külpolitikai kérdésekben egyeztessen Nazarbajevvel – jelentette a Tengrinews kormánypárti hírügynökség.
A Habar közszolgálati hírügynökség jelentése szerint a módosítások értelmében megszűnik Nazarbajevnek az a joga is, hogy élete végéig a nemzetbiztonsági tanács és az országban élő etnikumok közötti összhang elősegítésén munkálkodó konzultatív gyűlés elnöke maradjon.
A zavargások idején Tokajev a hatalmának megerősítéséére saját hatáskörébe vonta a nemzetbiztonsági tanács meg a Nur-Otan kormánypárt vezetését, és Nazarbajev több közeli hozzátartozóját is menesztette fontos gazdasági tisztségekből.
Az üzemanyagként használt cseppfolyós gáz drágulása miatt kitört zavargások idején Tokajev segítséget kért Oroszországtól, ami a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (ODKB) keretében 2000 katonát vezényelt ideiglenes jelleggel az országba. A zavargások lecsendesedése után a katonákat kivonták Kazahsztánból.
Az erőszakcselekmények során a hatóságok szerint 225-en haltak meg és kb. 10 ezer embert vettek őrizetbe.
A tüntetők többek között azt vetették Nazarbajev szemére, hogy a kormányzása idején virágzott a korrupció a közép-ázsiai országban. Tokajev azzal vádolta a volt elnök rokonait, hogy törvénytelenül gazdagodtak a kőolajban és ásványi anyagokban gazdag országban. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.