A törökök lezárhatják a Boszporuszt az orosz hadihajók elől

háború
2022 február 27., 18:45

A török külügyminisztérium jelezte, hogy meg kívánja akadályozni az orosz hadihajók áthaladását a Boszporusz és a Dardanellák Fekete-tengerhez vezető szorosain. Ezek szerint Törökország eddig semleges helyzete megváltozott, korábban ugyanis a tisztviselők azt hangsúlyozták, hogy Oroszországgal és Ukrajnával is szövetségesek.

A Dardanellák Gallipolli félszigeténél.
photo_camera A Dardanellák Gallipolli félszigeténél. Fotó: ALI BALIKCI/Anadolu Agency via AFP

„Arra a következtetésre jutottunk, hogy az ukrajnai helyzet háborúvá fajult” – mondta Mevlüt Çavuşoğlu török külügyminiszter. „A montreux-i rendelkezéseket átláthatóan alkalmazzuk.”

Törökország a montreux-i egyezmény értelmében mindkét szorost ellenőrzi, és fel van jogosítva az orosz és ukrán hadihajók áthaladásának megakadályozására, így azok nem térhetnek vissza állandó bázisaikra a Fekete-tengeren. Az egyezmény értelmében a szorosok elzárhatók, ha a konfliktus megfelel a háború definíciójának.

A blokkolás valószínűleg számos, most is a Földközi-tengeren tartózkodó orosz hajót érint, köztük tengeralattjárókat és fregattokat, amik egy része a fekete-tengeri flottához tartozik. A blokkolás értelmében az orosz hadihajók nem tudnak áthaladni a szoroson, hogy erősítsék a meglévő erőket.

Az európai NATO-tagországok, az USA bázisai és a Fekete-tengeri szoros, a Boszporusz
photo_camera Az európai NATO-tagországok, az USA bázisai és a Fekete-tengeri szoros, a Boszporusz Grafika: AFP/444

Törökország lépése azt jelzi, hogy jelenlegi külpolitikája Európát és a NATO-kötelezettségeit helyezi előtérbe az Oroszországhoz fűződő hosszú távú kapcsolataival szemben – írja a Guardian.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.