Határozatlan idejű sztrájkot hirdetett a PDSZ és a PSZ március 16-tól, mivel a tárgyalóasztalnál eddig nem sikerült megegyezniük az EMMI-vel a sztrájkköveteléseikről. Friss közleményükben azt írják, a kormány a tankerületeken keresztül lehetetlenítené el a megmozdulást.
"A sztrájkot szervező szakszervezetekhez tömegesen érkeznek visszajelzések arról, hogy a tankerületi központok igazgatói értekezleten utasítják az igazgatókat jogellenes intézkedésekre, valamint olyan utasítások kiadására, amelyek megakadályozzák, hogy a munkavállalók érzékelhető sztrájkot tudjanak szervezni a munkahelyeken" - írja közös közleményében a két nagy pedagógus-szakszervezet.
A szakszervezetek szerint "nyilvánvaló, hogy központi, kormányzati akaratot valósítanak meg" az utasítások, mivel azok országszerte azonosak.
A közlemény szerint a tankerületek jogellenesen állítják például, hogy a sztrájkolóknak automatikusan egész napra nem jár bér, a szakszervezetek szerint viszont jár az illetmény a délutáni, kötetlen munkaidőben végzett feladatokért, valamint minden, tanórán kívül, de kötött munkaidőben végzett munkáért.
"De nem felel meg a jogszabálynak az a furcsa módon egységes tankerületi értelmezés sem, amely a megtartandó tanórák ötven százalékát nem a tanulók, hanem a pedagógusok tanóráira akarja érvényesíteni" - írják.
A PDSZ és a PSZ szerint az intézkedéseikkel a munkáltatók akadályozzák a sztrájk szervezését és elbizonytalanítják, megfélemlítik a munkavállalókat. Azt írják, tovább szervezik sztrájkot, és kérik az oktatásban dolgozókat, éljenek alkotmányos joguk gyakorlásával.
A PDSZ és a PSZ arra kéri a szülőket, hogy március 16-án, 17-én és 18-án ne vigyék iskolába a gyermekeket, de azt írják, gyermekfelügyelet lesz, ha valaki másként nem tudja megoldani.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.