Már a Huawei felső vezetését is zavarja a paranoid kínai járványkezelés

külföld
2022 április 15., 14:49
comments 1
Huaweijel játszogató játékos kedvű látogató a 2019-es Las Vegas-i CES kiállításon.
photo_camera Huaweijel játszogató játékos kedvű látogató a 2019-es Las Vegas-i CES kiállításon. Fotó: ROBYN BECK/AFP

A Huawei egyik felsővezetője WeChat-bejegyzésben figyelmeztetett, ha Kínában folytatódik a zéró-covid járványkezelés, hatalmas veszteségeket szenvedhet a technológiai ipar, ami nem csak az ország gazdaságát fenyegeti, hanem felboríthatja a teljes globális ellátási láncot.

„Ha Sanghaj májusig nem tudja újraindítani a termelést, akkor a térség ipara teljesen leállhat, különösen az autóipar szenvedhet károkat” – mondta Richard Yu Chengdong, a Huawei fogyasztói és autóipari részlegének vezetője.

A Huawei a kínai technológiai ipar meghatározó szereplője, menedzsmentjének jelentős politikai befolyása van, tehát elég jól mutatja, mekkora a feszültség a korlátozások sújtotta kínai társadalomban, hogy még a cégvezetők is szót emeltek az erős szigorításpárti politikával szemben.

Úgy látszik azonban, az ország vezetésének esze ágában sincs lazítani a korlátozásokon, minthogy a megbetegedések száma továbbra is növekszik. Hszi Csin-ping elnök az állami tévében arra buzdította az ország tisztségviselőit, hogy ne adják fel a harcot a járvány elleni küzdelemben: „ A kitartás győzelem. Mindenek előtt az emberekhez, az élethez kell ragaszkodni.”

A közgazdászok azonban arra figyelmeztetnek, hogy a lezárások miatt akár már ebben a hónapban az ország GDP-jének két százalékát vihetik el, ami éves szinten a kínai gazdasági növekedési cél közel egy százalékos visszaesését jelenti.

Ez hatással lenne a globális ellátási láncra, ezeken keresztül pedig a fogyasztókra. A Sanghajban bezárt chipgyárak hatalmas hiányt jelenthetnek a világpiacon, ami az elektronikus eszközök további áremelkedésével járhat.

„Ha a kormány kiterjeszti a lezárásokat, megnő az ellátási lánc megszakadásának kockázata, a gyárak pedig elhasználják a készleteiket. Ha Guangdong, amely a kínai autó- és chipgyártás 13, illetve 15 százalékát adja, szintén bezár, az ellátási sokk csak súlyosbodik" - mondta Alicia García-Herrero, a Natixis hongkongi vezető közgazdásza. (TheGuardian)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.