Kedd este az amerikai képviselőház 368:57 arányban fogadta el azt a javaslatot, ami több mint 40 milliárd dolláros, azonnali segélyt hagyott jóvá Ukrajnának. Az intézkedés ezzel a szenátus elé kerül, amely várhatóan gyorsan intézkedik.
Joe Biden elnök két hete kérte a kongresszust, hogy hagyjon jóvá további 33 milliárd dolláros támogatást Ukrajnának. A törvényhozók azóta úgy döntöttek, hogy tovább növelik a katonai és humanitárius támogatásokat.
„Ez a törvényjavaslat megvédi a demokráciát, fékezi az orosz agressziót és erősíti saját nemzetbiztonságunkat, miközben, és ez a legfontosabb, támogatja Ukrajnát" - mondta Rosa DeLauro demokrata képviselő, a képviselőház illetékes bizottságának elnöke.
Az összes ellenszavazat republikánusoktól érkezett, és többen közülük nyíltan is bírálták a demokratákat, amiért elhamarkodottan lépnek, és túl sok amerikai adófizető pénzét küldik külföldre.
A demokraták szűk többséggel rendelkeznek a kongresszusban, és a törvényjavaslatnak republikánus szavazatokra is szüksége lesz ahhoz, hogy átmenjen a szenátuson.
6 milliárd dollár értékben fedez a csomag biztonsági kiadásokat: beleértve a kiképzés, felszerelések, fegyvereket és egyéb támogatások költségeit. 8,7 milliárd dollárt szavaztak meg az Ukrajnába küldött amerikai felszerelések készleteinek feltöltésére, és további 3,9 milliárd dollárt az Egyesült Államok európai parancsnokságának műveleteire.
A jogszabály ezen felül további 11 milliárd dollárt különít el, hogy az elnök vészhelyzet esetén kongresszusi jóváhagyás nélkül engedélyezhesse amerikai készletekből származó eszközök és szolgáltatások eljuttatását Ukrajnába.
A javaslat emellett 4 milliárd dolláros külföldi katonai finanszírozást is engedélyez Ukrajna és más, a válság által érintett országok támogatására. (Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.