Amerikai kutatóknak először sikerült a Holdról származó talajmintában növényt termeszteniük.
A Floridai Egyetem kutatói az 1969-72-es Apollo-küldetések során gyűjtött holdi port használtak, zsázsát ültettek bele. A magok két nap után kihajtottak, és a hatodik napig hasonlóan növekedtek, mint a földi talajba ültetett hajtások. Ekkor viszont fejlődésük lelassult, elsatnyultak.
A kutatók szerint viszont ennek ellenére tudományos áttörésről van szó.
Bill Nelson Nasa-vezér szerint az eredmény a hosszútávú terveik szempontjából fontos: a mélyűri expedíciók megvalósításához szükségük lesz arra, hogy a Hold és a Mars talaján táplálékot tudjanak termeszteni az űrhajósaiknak.
A további kutatások számára az egyik kihívást az jelenti, hogy nem áll rendelkezésre túl sok talajminta, amivel kísérletezni lehet. A Nasa űrhajósai az Apollo-küldetések során 382 kilogrammnyi kőzet-, talaj- és pormintát hoztak a Földre, ebből növényenként 1 gramm földet kaptak a floridai tudósok a kísérlethez.
A Nasa 2025-ben tervez legközelebb embereket küldeni a Holdra. (BBC)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.