Ibrahim Kalin szóvivő, aki a török elnök külpolitikai főtanácsadója is, azt mondta a Reuters hírügynökségnek, hogy nem ellenzik teljesen Finnország és Svédország csatlakozását a NATO-hoz, csak szeretnék felhívni a figyelmet arra, hogy ez Törökország nemzetbiztonságára nézve rizikós ügy.
Erdogan meglepte a NATO-tagokat és a tagságot kérő két északi országot azzal, hogy pénteken azt mondta, Törökország nem támogathatja a szövetség bővítését, mert Finnország és Svédország „sok terrorista szervezetnek ad otthont” - írja a hírügynökség.
A NATO-hoz csatlakozni kívánó országoknak szükségük van a katonai szövetség tagjainak egyhangú támogatására. Az Egyesült Államok és más tagállamok megpróbálták tisztázni Ankara álláspontját.
Stockholm várhatóan követi Helsinki példáját, és már hétfőn kérheti felvételét a 30 országot tömörítő katonai szövetségbe.
Kalin azonban azt mondta, hogy a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) - amit Törökország, az Egyesült Államok és az Európai Unió terrorszervezetnek minősített - Európában gyűjt és toboroz, és jelenléte különösen Svédországban „erős, nyílt és elismert”. Törökország azt szeretné, ha megszüntetnék a PKK minden tevékenységének engedélyezését az országban.
„A NATO-tagság mindig egy folyamat. Meglátjuk, hogyan alakulnak a dolgok. De ez az első pont, amit az összes szövetséges és a svéd hatóságok figyelmébe akarunk ajánlani” - mondta Kalin.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.