Véget ért az utolsó beszéd
Véget ér közvetítésünk is.
Véget ér közvetítésünk is.
A program szerint az utolsó felszólaló B. Hábel Géza tanár, a pécsi Pride szervezője, roma emberi jogi aktivista. Azt mondta, ő maga is érintett, mégsem hitte volna pár éve, hogy fel fog szólalni, mivel az ő Pride-dal kapcsolatos gondolkodását is befolyásolta a központi narratíva. Szerinte még nem tartunk ott, hogy a Pride ünnep lehessen: az LMBTQ emberek például nem vihetik el párjukat a munkahelyi buliba.
Ezután a vallásosságba bújtatott, megosztó kormányzati kommunikációról beszélt, majd Novák Katalint idézte: „Nem akkor tudom azokat is képviselni, akiknek más a hite, ha leveszem a keresztet, hanem ha a szívemhez szorítom és a hitemből merítek erő”.
Hogyan lehetne Novák mindenki köztársasági elnöke, amikor megakadályozza a melegek örökbe fogadását? - kérdezte. És ha olyan állami gyermekvédelmi rendszert működtetnek, ami magára hagyja a gyerekeket, és megfosztja a szeretettől? „Szorítgassa csak a keresztjét, de a néppel a kutyaszart díszcsomagolásban nem etetheti meg belga csokiként” - mondta.
Odaszólt az ellenzéki pártoknak is, akik tavaly nem vettek részt a pécsi Pride-on, és az ottani ellenzéki polgármester is „a többség akaratának hajol meg”.
Hübsch Lilla beszél a noÁr Mozgalomtól: köszöntötte a külföldi résztvevőket, majd a Pride eredetéről beszélt, ami valaha „nem ünneplés, hanem lázadás volt”, amit fekete amerikaiak indítottak. Szerinte az „elnyomó rendszer” ma is azt próbálja elhitetni az LMBTQ emberekkel, hogy kevesebbet érnek, az emberi jogokért pedig folyamatosan harcolni kell.
Most Molnár Áron énekel, és vannak még hátra felszólalók.
„Bárcsak minden nap ilyen lehetne Magyarországon” - mondta a noÁr Mozgalom alapítója. Elmondta, hogy vannak provokatőrök is, Budaházy Edda férje például bement a színpad mögé, és megfogta a fenekét. „Miért csinál valaki ilyet? Egyrészt ez szexuális zaklatás”, másrészt szerinte legalább ő is megtudja, milyen nagyszerű a Pride.
UPDATE 20:42
A felvonulás utolsó állomásán, a Szabadság téren Budaházy Edda (a Hozz Világra Még Egy Magyart Mozgalom alapítója) férje bement arra az elkerített területre, amit a szervezők a stábtagoknak, fellépőknek, önkénteseknek zártak le, és megfogta az egyik fellépő, Molnár Áron, a noÁr Mozgalom alapítójának fenekét. A Pride szóvivője, Hegedűs Máté szerint ez kimeríti a szexuális zaklatás fogalmát, ami ellen az érintett feljelentést tehet - ő személy szerint ezt tanácsolja is. Amikor arról kérdeztük, szervezőként mit tudnak tenni hasonló helyzetekben, azt mondta, “a Budapest Pride jogi segítséget ugyan nem tud nyújtani, de az esemény partnere, a Háttér Társaság igen - az ő jogsegély szolgálatuk bármikor rendelkezésre áll”. Ha bárki szexuális zaklatást tapasztal a Budapest Pride-on, keresse tehát a Háttér Társaságot. (Solti Hanna)
Szerinte pont ekkora hülyeség attól félni, hogy ha a gyerekek megtudják, mi az az LMBTQ, akkor rögtön melegek lesznek.
Két év pszichoterápia után még mindig ott tart, hogy szégyent, félelmet és lelkiismeretfurdalást érez először, ha az érzelmeiről kell beszélnie, kezdte a következő felszólaló, Hrubi Zita, a Pride szóvivője. Majd azzal folytatta, mennyien próbálják megkérdőjelezni az LMBTQ emberek érzéseit. Szerinte ezt először belül kell megtanulni kezelni, mert a környezet formálása sokkal nehezebb feladat - ezért foglalkoztak a Pride-hónap során önismereti kérdésekkel is.
Beszélt a szeptemberre tervezett pécsi Pride-ról és arról, hogy jövőre más vidéki városokban is tartanának felvonulást.
Edward Reese, aki transzneműként határozta meg magát, arról beszélt, hogy a szivárvány helyett idén kék-sárga nemzeti színeket visel a háború miatt. Azt mondta, tudja, milyen erős az orosz propaganda Magyarországon, de valójában Ukrajna se nem náci, se nem homofób, számos városban szoktak Pride-ot tartani Kijevtől Odesszáig, de idén a bombázások miatt ez nem lehetséges.
„Népirtás történik Európában, Ukrajnában, és máshol is ez fog történni, Magyarországon is, ha nem segítetek megállítani.”
Téli sapkát és napszemüveget viselt, a pride-ozók kifütyülték.