Egy darabban zuhant vissza a Föld légterébe a kínai űrrakéta

külföld
2022 július 31., 06:50
comments 10

Szombaton visszatért a Föld légterébe és az Indiai-óceánba zuhant a Hosszú menetelés-5B, a kínai űrrakéta, amelyet egy hete lőttek ki a dél-kínai Hainan szigetén található Vencsang űrközpontból. A rakéta az épülő kínai űrállomás egyik moduljának hordozórakétája volt. A NASA közlése szerint a rakéta magyar idő szerint szombaton este háromnegyed 6 körül lépett be a légtérbe.

Azt viszont nem lehetett pontosan tudni, hogy várhatóan hol csapódik majd be, a kínai űrügynökség ugyanis egyszerűen nem volt hajlandó az ezzel kapcsolatos előrejelzéseit és adatait megosztani. Az amerikaiak szerint ez elképesztően felelőtlen viselkedés volt a kínaiak részéről.

photo_camera A Hosszú Menetelés 5B kilövése július 24-én. Fotó: LI GANG/Xinhua via AFP

A NASA vezetője, Bill Nelson azt nyilatkozta az esetről, hogy minden űrkutatásban részt vevő országnak követnie kellene a már kialakult biztonsági protokollt, hogy hasonló esetekben ki lehessen számolni előre, hol érhetnek földet a bolygóra visszazuhanó egységek. Csak így lehet garantálni a Föld lakóinak biztonságát.

A kínai rakéta földet érése különösen nagy kockázatot hordozott, a Hosszú Menetelés 5B rakéták ugyanis viszonylag nagy darabokra esnek szét azután, hogy visszatérnek a légtérbe, így képesek komoly károkat okozni. Bár most az óceánban landoltak a darabok, 2020-ban egy ilyen rakéta pár darabja házakra zuhant Elefántcsontparton. Akkor is szerencsésen sikerült elkerülni, hogy bárki megsérüljön. Az amerikai és más nyugati országok által kilőtt rakétákat már a 70-es évek vége óta úgy tervezik, hogy kontrollálni lehessen azok zuhanását, és kisebb darabokra essenek szét a balesetek elkerülésére. (CNBC)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.