Eddig nagyjából nyolc százalékkal csökkent a földgázfelhasználás Németországban az Oroszország Ukrajna elleni háborújával összefüggő drágulás miatt, de további megtakarításokra is szükség van a várható ellátási zavarok miatt. Szakmai számítások szerint a földgáz helyett szén- és olajtüzelésre építő áramtermelés felfuttatása további 3-5 százalékos megtakarítást eredményezhet.
A tervek szerint 20 százalékkal csökkentik a földgázfelhasználást az utóbbi öt év átlagához képest Németországban. Ezt jórészt a vállalatok és a háztartások önkéntes alapú fogyasztáscsökkentésével érik majd el a kormány reményei szerint.
A szerdán elfogadott kötelező takarékossági szabályok elsősorban a közszférát érintik:
Az egyelőre hat hónapra szóló korlátozások nem vonatkoznak az iskolákra, kórházakra és szociális intézményekre. A második rendelet várhatóan októberben lép életbe, ha megadja hozzájárulását a törvényhozás tartományi kormányokat összefogó kamarája, a Bundesrat. Ebben a rendeletben kötelezik majd:
Robert Habeck alkancellár, gazdasági miniszter az utóbbi hónapokban számos nyilatkozatában kiemelte, hogy azért kell visszafogni az energiafogyasztást, mert Moszkva a piaci folyamatok alakításával, főleg a földgázexport visszafogásával „gazdasági háborút” folytat az Ukrajnát támogató országok ellen, és azért, hogy viszályt szítson az Ukrajna mellett kiálló Európai Unió tagjai között.
A Németországba irányuló orosz gázszállítás továbbra is jelentősen elmarad az utóbbi években megszokott szinttől a közüzemi hálózati felügyelet szerdai kimutatása szerint. Az októberben kezdődő fűtési szezonra való felkészülés azonban így is halad.
A tározók töltöttsége 80,65 százalékos a szerdai mérések szerint. Ez több, mint amit a tározók üzemeltetéséről szóló gazdasági miniszteri rendeletben lévő menetrendben rögzítettek. A tervezet szerint szeptember elejére 75 százalékra, október elejére 85 százalékra, november elejére pedig 95 százalékra kell feltölteni a tározókat. (Via MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.