10-20 százalékkal esett vissza a daganatos műtétek száma a járvány miatt

Egészségügy
2022 augusztus 29., 08:27

A daganatos betegek ellátása a járvány kezdetén 10-20 százalékkal esett vissza, és azóta sem sikerült visszaállni a járvány előtti időszakra, írja a Népszava a Népegészségügy legújabb, idei első számában megjelent tanulmány alapján.

A tanulmány készítői azt vizsgálták, hogy a járványnak a három legnagyobb daganattípusban (tüdő-, az emlő-, valamint a vastag- és a végbélrák) milyen hatása volt a kezelésekre.

Ebben megállapították, hogy leginkább a műtétek maradtak el: így például mintegy 40 százalékkal kevesebb tüdődaganatos, 12 százalékkal kevesebb emlődaganatos és 20,5 százalékkal kevesebb vastag- és végbéldaganatos beteget operáltak meg a járvány első másfél éve alatt, mint az azt megelőző években-A műtéteknél kisebb mértékben, de csökkent a sugár-, illetve a kemoterápiás kezelések száma is. Míg az utóbbi ellátásban csak néhány (4,3, 4,1, 3,8) százalékkal maradtak el a terápiák, addig a sugárkezeléseknél 22,3, 15,8, 28,3 százalékkal.

A tüdődaganat-műtétek esetében az erősebb visszaesést magyarázhatja, hogy különösen nehezített volt a gyanú kivizsgálása, és a tüdődaganat ellátásának kapacitása is szűkült, mivel a pulmonológiai osztályok elsősorban a koronavírusos betegek ellátásra fókuszáltak.

A járvány miatt nemcsak a feltételezett új daganatos betegek, hanem a már diagnosztizált, kezelés alatt álló páciensek is számos nehézséggel néztek szembe, például sokuknak felfüggesztették a kezelését. Ezeket a problémákat az ellátás időről-időre való újraszervezésével csak részben sikerült megoldani.

A műtétek mellett az életeket mentő mellrákszűrések is nagy számban elmaradtak a járvány miatt, amiket minél előbb pótolni kellene.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.