Elítélte Franciaországot az Emberi Jogok Európai Bírósága, amiért nem engedik haza a ISIS-es terroristák francia feleségeit

külföld
2022 szeptember 14., 17:21
comments 9

Az Emberi Jogok Európai Bírósága szerdai határozatában elítélte Franciaországot, amiért elutasították a szíriai dzsihadisták családtagjainak visszatelepedési kérelmeit. Az ügyet két francia házaspár terjesztette a strasbourgi bíróság elé, miután sikertelenül kérelmezték a francia hatóságoktól lányaik és azok gyerekeinek hazatelepítését Franciaországba. A két fiatal nő (egyikük 31, a másikuk 33 éves) dzsihadistákhoz ment feleségül Szíriában, és jelenleg a Szíriai Demokratikus Erők által ellenőrzött északkelet-szíriai táborokban tartják őket fogva a kint született gyermekeikkel együtt.

Egy francia nő a kurdok általl ellenőrzött al-Hol táborban 2020-ban
photo_camera Egy francia nő a kurdok általl ellenőrzött al-Hol táborban 2020-ban Fotó: DELIL SOULEIMAN/AFP

A felperesek azt kifogásolták, hogy az elutasítás miatt családtagjaik az emberi jogokat sértő, embertelen és megalázó bánásmódnak voltak kitéve, és a hatóságok megsértették a hazatéréshez való jogukat. Az Emberi Jogok Európai Bírósága ítéletében kimondta, hogy a francia hatóságok nem foglalkoztak megfelelően a hazatérésük engedélyezésére vonatkozó kérelmükkel.

A francia hatóságok azzal érveltek, hogy a Szíriában és Irakban bűncselekményeket elkövető francia állampolgároknak a helyi igazságszolgáltatással kell elszámolniuk.

A kérelmezők által a hozzátartozóik nevében benyújtott hazatérési engedélykérelmek vizsgálata nélkülözte az önkényesség elleni megfelelő biztosítékokat” - állapította meg az bírói testület. A határozat szerint a francia kormánytól elvárható, hogy haladéktalanul vizsgálja felül a felperesek kérelmét, és nyújtson számukra megfelelő biztosítékokat az önkényes határozatokkal szemben. A felülvizsgálat során az eljáró hatóságoknak figyelembe kell venniük a gyermekek mindenekfelett álló érdekeit, valamint kiszolgáltatottságukat és különleges szükségleteiket. A hazatelepítési kérelmek felülvizsgálata mellett a francia államnak összesen 31,2 ezer eurót kell fizetnie a felpereseknek perköltségeik megtérítésére. (BBC/MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.