A politikai elítélt orosz ellenzéki politikus, Alekszej Navalnij csapata a Meduza cikke szerint megpróbálta feltárni, hogyan keresett és feltehetőleg keres ma is a szíriai háborún Szurovikin, aki sokáig ott szolgált az orosz erők parancsnokként.
Az Armageddon tábornokként is emlegetett főtiszt felesége, Anna Szurovikina még a 2000-es évek közepén lett társalapítója az Argus SFC-nek. Üzleti partnere volt Anasztaszija Misarina, az Orosz Föderáció közlekedési miniszterhelyettesének lánya, később Szverdlovszk régió kormányzója.
2011-ben Navalnij csapata szerint egyértelműen jogszerűtlenül kapott a cég hatalamas mennyiségű állami pénzt. Rengeteget cikkeztek róla az újságok, mégis, amikor egy helyi képviselő megvádolta a vállalkozást, a bíróság e vádak visszavonását követelte. A képviselő halálos fenyegetéseket kapott Szurovikintől.
Navalnij csapta szerint más tulajdonosokkal ugyan, de az Argus továbbra is működik. 2018 után veszteséget termelt, de 2020/21-ben a semmiből 104 millió rubel kölcsönt kapott az STG Logisticstól, a Tyimcsenko vezette Sztrojtranszgaz leaányvállalatától. A kölcsönt azóta se fizették vissza.Az STG Logistics korábban engedélyt a kapott a szíriai elnöktől, hogy foszfátot bányásszon országában. A szerződés szerint a profit hetven százaléka Tyimcsenko vállalatát illette.
Tyimcsenko 2017-ben kezdte meg az Ash-Sharqiya és a Khenifis foszfátlelőhelyeken a termelés helyreállítását. Ebben az évben Szurovikin a szíriai orosz csapatok parancsnoka volt, és személyesen jelentette Putyinnak a két foszfátlelőhely felszabadítását. A kibányászott ércet a tartúszi kikötőbe szállították, amely az orosz hadsereg katonai bázisaként szolgált.
A kikötőt Tyimcsenko egy másik cége irányította, új dokkot is építettek a szállítmányok beérkezésére. A csapat szerint mivel a szíriai körülmények között a bányászat és a szállítás rendkívül nehéz, az üzlet nagyon sérülékeny volt. Navalnijék szerint Szurovikin a hadsereget használhatta, hogy a kitermelés és a szállítás zavartalanul folyhasson. (Meduza.io)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.