Miután Donald Trump bejelentette, hogy újra indul az elnöki posztért, a Facebook tényellenőreinek fel kell hagyniuk a volt elnök állításainak ellenőrzésével. Legalábbis ez áll a CNN birtokába került vállalati feljegyzésekben.
Trump egyébként ki van tiltva a Facebookról a Capitolium ostroma óta, szóval saját bejegyzései nem is lehetnének, de a tényellenőrzési tilalom mindenre vonatkozik, amit Trump mond, így az általa mondott hamis állításokat mások lazán közzétehetik Facebookon.
A fentiek egyébként nem csak Trumpra, hanem minden politikusra érvényesek, a Meta egy ideje már nem folytat tényellenőrzést politikusok esetében. Nick Clegg, a Meta vezetője 2019-ben is úgy fogalmazott: „Nem a mi feladatunk, hogy beavatkozzunk, amikor politikusok beszélnek.”
A Meta irányelve szerint egy politikus nem attól lesz politikus, ha hivatalosan is regisztrál a szövetségi választási bizottságnál. Már akkor is politikusnak tekintenek valakit, ha csak bejelenti, hogy indul. Mint most Trump.
A Meta tényellenőrző programját republikánusok és demokraták is bírálták. Sok republikánus szerint a Meta túl messzire megy, sok demokrata szerint pedig nem elég messzire.
Trump a 2021. január 6-i, az amerikai Capitolium elleni támadás óta nem posztolhat Facebookra és Instagramra, de a Meta azt tervezi, hogy januárban, vagyis két évvel a tiltás után fontolóra veszi Trump visszatérésének engedélyezését. (CNN)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.