„Ha megengedik, én állva tartom meg itt az e... eligazítást akartam mondani, előjön az elmúlt ötvenkét év... a beszédemet” - kezdte előadását Pintér Sándor a pénteki oktatási konzultáción.
A belügyminiszter nem sokkal korábban mosolyogva sétált el a bejáratnál tüntető tanárok mellett, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre pedig csak a meghívóval rendelkező pedagógusok mehettek be. Voltak köztük sokan, akik az elmúlt hónapokban aktívan részt vettek a tiltakozásokban.
A sajtót szintén nem engedték be, de az egyik résztvevőtől megkaptuk Pintér beszédének hangfelvételét - egy-egy rövidebb kihagyással -, ez alapján számolunk be az elmondottakról. (Korábban megírtuk, hogy Pintér elárulta a résztvevőknek: szeptemberben egy 13 és egy 15 éves gyerek törte fel a KRÉTA rendszert.)
Pintér először úgy jellemezte magát, mint aki „keveset foglalkozott eddig az oktatással”, de az anyósa, a felesége, az egyik menye és mindhárom násza pedagógus, ráadásul mind a hat unokája iskolába jár.
„Tehát valami elképzelésem van az oktatásról, de nem az oktatás irányításáról, vezetéséről, nem arról, hogy milyen könyvből, hogyan és mit oktatnak. Ezekről nekem pillanatnyilag nincs ismeretem.”
Erre később is visszatért: „(...) Mint az elején mondtam, én nem értek hozzá. A vezetéshez, úgy gondolom, igen” - mondta Pintér, aki idén kapta meg az oktatási területet. Beszédében többször oktatási miniszterként hivatkozott Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkárra, ezzel ütötte el az önálló oktatási minisztériumra vonatkozó kérdéseket is. (Kérdezni csak írásban lehetett. A felvételen azért sok bekiabálást, zúgolódást hallani.)
Felidézte, hogy Klebelsberg Kunót is belügyminiszterként bízták meg a népiskolai hálózat felépítésével. Azt mondta, hozzá hasonlóan ő is összhangba szeretné hozni az állampolgárokat, a tanulókat és a pedagógusokat.
„Meghatározó szerepet kívánok vállalni a célok meghatározásában, az oktatás szervezésében és az iskolarendszer optimalizálásában. Ezek vezetői feladatok” - mondta, amikben támaszkodni akar a tankerületekre, az iskolaigazgatókra, a tanárokra, a szülőkre és a diákokra is.
„Én az értelmiségi pályák közül legelőkelőbbnek, legmagasabb szintűnek a tanári pályát tartom.”
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.