Orosz kötődésű propagandista állhat a svédországi Korán-égetés mögött, ami megrengette a NATO-t

külföld
2023 január 26., 16:12

Rasmus Paludan, a svéd Stram Kurs (Kemény Vonal) nevű szélsőjobboldali párt vezetője azt nyilatkozta a dán Dagens Nyheter-nek, hogy nem az ő ötlete volt, hogy elégesse a Korán egy példányát a török nagykövetség előtt. A NATO-csatlakozást meglékelni látszó performanszt egy újságíró ismerőse, Chang Frick találta ki. Frick a szélsőjobboldali Exakt24-nél dolgozik, de mellette az orosz Russia Today számára is végez munkát.

Rasmus Paludan kezében itt még ép a Korán. Később elégett.
photo_camera Rasmus Paludan kezében itt még ép a Korán. Később elégett. Fotó: FREDRIK SANDBERG/AFP

Szombaton tüntetést tartottak a török nagykövetség szomszédságában Stockholmban. A demonstrációt a Kurd Demokratikus Közösségi Központ nevű szervezet szervezte, és alapvetően a Törökországban élő kurdok problémáira hívta fel a figyelmet. A tüntetésen megjelent Rasmus Paludan, és elégette a Korán egy példányát. Ebből óriási diplomáciai botrány keletkezett.

Erdogan támogatók Isztambulban a svéd nagykövetség épülete előtt svéd zászlót égetnek válaszul.
photo_camera Erdogan támogatók Isztambulban a svéd nagykövetség épülete előtt svéd zászlót égetnek válaszul. Fotó: YASIN AKGUL/AFP

Svédország (Finnországgal közösen) arra vár, hogy csatlakozhasson a NATO-hoz, amit csak akkor tud megtenni, ha mind a harminc tagállam hozzájárul. „Azok, akik ilyen istenkáromlást engednek meg a mi nagykövetségünk előtt, nem számíthatnak a NATO-tagságukhoz szükséges támogatásunkra" - mondta Erdogan az eset után. Majd határozatlan időre felfüggesztette a háromoldalú mechanizmust a NATO-csatlakozásra váró Svédországgal és Finnországgal a közelmúltban történt svédországi „provokációk" miatt.

Paludan azt állítja, a könyvégetéshez nem csak az ötletet adta az orosz propagandának dolgozó Frick, hanem kifizette a demonstrációhoz szükséges adminisztratív költségeket is. Ezt azóta Frick is elismerte.

(Helsingin Sanomat)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.