A pakisztáni médiafelügyeleti hatóság hétfőn közölte, hogy blokkolta a Wikipedia szolgáltatásait az országban, mert megsértették a muszlimok érzelmeit azzal, hogy 48 órán belül nem távolították el az oldalról az általuk istenkáromlónak nevezett tartalmakat. A vitatott blaszfémia-törvény alapján akár halálbüntetést is kaphat az, aki sértegeti az iszlámot vagy az iszlám fontos személyeit.
Gyakran már az istenkáromlás vádja is csoportos erőszakhoz, sőt halálos támadásokhoz vezet Pakisztánban. Nemzetközi és helyi emberi jogi csoportok szerint a törvényt gyakran más vallási kisebbségek megfélemlítésére vagy személyes nézeteltérések esetén bosszúra használják.
A lahorei Digital Rights Foundation szerint a Wikipédia betiltása sérti a pakisztániak információhoz való hozzáférésének jogát és megcsúfolja az ország ígéretét az emberi jogi kötelezettségek betartásáról.
A pakisztáni médiahatóság korábban a TikTokot két alkalommal is betiltotta „erkölcstelen, obszcén és vulgáris” tartalmak miatt. Végül feloldották a tiltást, amikor a TikTok ígéretet tett arra, hogy a tartalmakat eltávolítják, a „törvénytelen” tartalmakat posztoló felhasználókat pedig letiltják. (AP)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.