A globális nukleáris felügyelet 83,7 százalékos tisztaságúra dúsított uránrészecskéket talált Irán egyik földalatti bázisán, ami már majdnem közel van ahhoz, hogy nukleáris fegyverként lehessen használni. Teherán korábban tagadta, hogy 60 százalék felettire dúsította volna az uránt.
A BBC-hez eljutott dokumentumok szerint a Nemzetközi Atomenergia-Ügynökség (NAÜ) megbeszéléseket folytat Iránnal „az ügy tisztázása érdekében”. Irán szerint a dúsítási szintek „nem szándékos ingadozásai” történhettek.
Irán már eddig is nyíltan 60 százalékosra dúsította az uránt, ezzel megszegve a 2015-ös nukleáris megállapodást (JCPOA). A megállapodás célja, hogy megakadályozzák, hogy Irán atomfegyvereket fejleszthessen ki, ennek érdekében pedig korlátozták az urándúsítást és a NAÜ felügyelői végezhetnek ellenőrzéseket, cserébe Irán pedig mentesül néhány nyugati gazdasági szankció alól.
A nukleáris fegyverhez 90 százalék tisztaságú uránra van szükség, ezért is annyira aggasztó, hogy a NAÜ munkatársai 83,7 százalékos tisztaságúra dúsított uránrészecskéket találtak. Irán viszont lekicsinylette az ügynökség felfedezését, és szerintük mivel egy nagyon kicsi részecskéről van szó, nem az számít, hogy az hány százalékos tisztaságú, hanem hogy mekkora mennyiség van belőle.