Az idei időközi választásokat bemutató sorozatunk többnyire az ellenzék bénázásáról szól, már ahol egyáltalán léteznek. Az országos ellenzék Ráckevén szabad szemmel alig látszik ugyan, de a település jó példa arra, hogy helyi szinten a Fidesz is képes ledarálni magát. A 2014-es önkormányzati választáson a nyolc egyéni választókerületből mind a nyolcat a Fidesz nyerte, 2019-ben viszont már csak nyolcból egyet. És az az egy győzelmük is csupán két szavazaton múlt.
A vizek városának is nevezett Ráckeve alig nagyobb tízezresnél. A víznek a nyolcas egyéni választókerületben is van szerepe - itt lesz időközi választás vasárnap -, a Duna partján, egy üdülő- és lakóövezetből álló vegyes zóna ez több stranddal. Innen járnak át sokan hajóval a Kerékzátonynak nevezett üdülőszigetre, ami a tassi zsilip két világháború közötti megépülésével keletkezett, miután megszűnt a vízszint ingadozása, stabilizálódott a partvonal. Mint látni fogjuk, a sziget megközelítése is ad kampánytémát.
Ráckevét 2006-ig a független Kulcsár István irányította, az érdekes, már-már lélegzetelállító politikai mozgások ezután vették kezdetüket, részben ez vezetett oda, hogy 2019-re a Fidesz jelentéktelenné vált helyi szinten.
A 2019-es választásra állt össze ugyanis a Keve Egyesület. Vadidegenek kezdtek el beszélgetni a választás előtt arról, hogy mit kellene csinálni a településen. Úgy érezték, hogy a fideszes vezetés alatt nem fejlődik a kisváros, összeállítottak hát egy programot.
A polgármester-választást Vereckei Zoltán, a Keve vezetője nyerte. Ami a csapat erénye, az egyben a hátránya is volt: hiányzott egy erős pártideológiai háttér, enélkül ugyanis nehéz az összetartás. A 2019-ben a képviselő-testületbe jutók közül hárman hagyták ott az egyesületet, legutóbb Varga Viktória, az eddigi alpolgármester, emiatt lesz előrehozott választás a nyolcas választókerületben. Az eddigi két időközi választást, mindkettő 2020-ban volt, a Fidesz nyerte, így a mostaninak elég nagy a tétje. A testület most így néz ki:
Most négyen indulnak.
A Keve jelöltje Fehér Lóránt Imre, akinek programjáról Vereckei beszélt nekünk. Az utak rendbetételét nevezte a legfontosabb feladatnak, ez a munka már el is kezdődött. A sziget megközelítése is problémás, a vízreszállás előtt nincs hol hagyni ugyanis az autókat a parton, azok össze-vissza parkolnak a Dunára futó utcák végében. Bővítenék a vízelvezetőrendszert, rendbe tennének egy fürdőhelyet és a strandot, a Kagylóst és a Vadkacsát, valamint lábtenisz- és egypalánkos kosárlabdapályát terveznek a Gönczöl térre.
Sápi Attila függetlenként indul a választáson, bár a Mi hazánk több tartalmát is megosztotta a Facebook-oldalán. Erről azt írta nekünk, hogy a párt valóban szimpatikus neki, a Mi Hazánknak a kutak védelmében tartott aláírásgyűjtésében például ő maga is részt vett, de szerinte az önkormányzatokban nincs helye pártcsatározásoknak. Legfőbb céljának a következőket tekinti: az utak minőségének javítását, a közterületek tisztaságát, valamint az emberek minél jobb helyi élelmiszerrel és szolgáltatással való ellátását.
Illés Julianna függetlenként, de a Demokratikus Koalíció támogatásával indul a választáson. (Más ellenzéki párt nem rúg labdába a városban, a DK pedig már 2019-ben is indított jelöltet.) „A rászorulók segítését, a Dömsödi úti óvoda előtti parkolás megoldását és Ráckeve kulturális örökségének ápolását tartom a legfontosabb feladataimnak” - írta, amikor a programja felől érdeklődtünk. Szerinte 2019-ben hiába szenvedett vereséget a Fidesz, a változás csak részben valósult meg.
A fideszes Simsik Zsuzsannát a Nekünk Ráckeve az első Fidesz Csoport-Facebook-oldalán próbáltuk elérni - kevés sikerrel. Üzenetünkre a párt, az eddigi időközi választásokhoz hasonlóan, nem reagált. A jelölt a programja három első helyére az alábbiakat írta: a Duna-part ökológiai értékeinek megőrzése, szakszerű csapadékvíz elvezetés, valamint virágosítás, parkosítás.