A Balaton átlagos vízállása meghaladta a 120 centiméteres szabályozási szintet, ezért hétfőn reggel megkezdődött a vízeresztés, közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság.
Az előrejelzésekre alapozva, valamint a tó vízgyűjtőjén kialakult vízszinteket figyelembe véve indult el az eresztés, amelynek időtartamát és intenzitását az időközben érkező csapadékmennyiség határozza meg. A Kaposon levonuló árhullám a Sió középső szakaszánál tart, ez is indokolttá teszi a többletvízkészlet óvatos leeresztését, ráadásul a következő napokban a vízgyűjtőkről érkező vízmennyiség után várhatóan tovább emelkedik a Balaton vízszintje.
Minderre azért van szükség, mert a déli parton több település parti sávja és csapadékvízelvezető-rendszere érzékeny a magas vízállásra, ezért egy tartós észak-északnyugati szél erős hullámzást idézhet elő, és ez komoly elöntéseket okozhat a mélyebben fekvő déli területeken.
Egyébként a rendszeres mérések kezdete, 1921 óta csak tízszer fordult elő, hogy június elején a jelenlegivel megegyező vagy magasabb átlagos vízállás alakult ki a Balatonon, tehát nagyon ritka, hogy a tó vízszintje ebben az időszakban elérje a 120 centimétert (ez a siófoki vízmércéhez viszonyított érték, a tó átlagmélysége 3,8 méter). A tó vízállását általánosságban csökkenti a meleg idő hatására kialakuló párolgás, emiatt májusban jellemzően már néhány centimétert apadni szokott a vízszint, idén azonban az átlagosnál hűvösebb és csapadékosabb időjárás miatt májusban hat centimétert nőtt az átlagvízállás, majd június első két hetében tovább emelkedett nagyjából négy centivel.