Vlagyiszlav Szurkov volt elnöki tanácsadó – aki az elmúlt hónapokban gyakorlatilag egyáltalán nem szerepelt a nyilvánosságban – azt javasolja az orosz képviselőknek, hogy ne fogadják el a katonai magáncégek tevékenységét szabályozó törvényt, írja a Meduza.
A napokban az Állami Duma védelmi bizottságának vezetője, Andrej Kartapolov azt mondta, Oroszországnak törvényre van szüksége, amely szabályozza a magánhadseregek tevékenységét. Kartapolov arról is beszélt: nem lát okot a Wagner feloszlatására, mivel a Prigozsin-féle lázadás során a harcosok nem bántottak senkit.
Szurkov szerint a zsoldoshadseregek intézményét az oroszok az amerikaiaktól másolták. „Most ismét szó van róluk szóló törvényről, de vajon érdemes-e legitimálni egy intézményt, amely az orosz realitásokat tekintve alapvetően intézményellenes?” – tette fel a kérdést az egykori főtanácsadó, aki húsz éven át volt különféle posztokat betöltve Vlagyimir Putyin egyik első embere. Szerinte a magánhadseregek nem felelnek meg az oroszországi politikai, vezetői, katonai kultúrának, és csak zavargások és polgárháborúk idején bukkannak fel.
„Ha elfogadnak egy ilyen törvényt, akármilyen világosan lesz benne leírva, hogy a magánhadseregek a fegyveres erőknek vannak alárendelve, az mégis magában hordozza a veszélyt, hogy hazánk a jövőben eurázsiai törzsi zónákká változzék” – mondta, hozzátéve: erre nincs szükség. „Fegyveres erőinknek szerződéses katonáik vannak. Tegyük ezt a rendszert összetettebbé, rugalmasabbá, ha szükséges, de ne játsszunk a magánhadseregekkel. Ezeket azért hozták létre, hogy részt vegyenek a proxyháborúkban. Miért van rájuk szükségünk, amikor nyílt küzdelmet folytatunk Ukrajnáért? Ez nem proxyháború” – fogalmazott.