„Kimondhatjuk, hogy a jelenlegi struktúrához nincs megfelelő humán erőforrás, és ott van még a magánellátás, amelynek nagy része szintén az említett 39 ezres orvos munkaerejére épít.”
- ezt Szondi Zita, az Országos Kórházi Főigazgatóság főigazgató-helyettese jelentette ki az IME szaklap egészségügyi konferenciáján a Népszava cikke szerint.
Szondi arról is beszélt, hogy a jelenlegi közellátás fenntartásához elegendő lenne a KSH által nyilvántartott és a rendszerben dolgozó nagyjából 39 ezer orvos, ha
dolgoznának. Ezek az orvosok azonban nem mindannyian vesznek részt az ellátásban teljes munkaidőben. Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár még februárban mondta azt, hogy van elég orvos a rendszerben, de nincsenek jól elosztva az erőforrások.
Szondi szerint a fekvőbeteg ellátásban dolgozó orvosok nyolcvanegy százaléka harminckét intézményben, leginkább klinikai központokban, megyei irányító kórházakban, országos intézetekben, fővárosi kórházakban dolgozik, de hasonlóan decentralizált az ellátás a járóbetegek esetében is. A 374 szakrendelőben évente 50-60 millió esetet látnak el, azonban a közfinanszírozott ellátások 80 százalékát ezen intézmények 20 százaléka, azaz 70-80 járóbeteg ellátó végzi. Ez az adat is jelzi az ellátásszervezéssel, a betegirányítással kapcsolatos problémákat.