Az exit pollok alapján a jobboldali-konzervatív Néppárt (Partido Popular - PP) nyerte az előrehozott spanyol választást. Fontos azonban, hogy ez még nem a hivatalos végeredmény, az csak éjfél környékére várható, így a pontos mandátumszámok is akkor fognak kiderülni.
A várható sorrend:
A parlament többi helyét kisebb, regionális pártok képviselői fogják megszerezni.
Ez azt jelenti, hogy a kormányalakítással Alberto Núñez Feijóo, a PP miniszterelnök-jelöltje próbálkozhat meg először. Mivel pártjának nem lesz meg egyedül a többsége, biztosan koalíciót kell majd kötnie a szélsőjobboldali Vox-szal, de együtt sem biztos, hogy sikerül megszerezniük a mandátumok többségét.
Pedro Sánchez miniszterelnök pártja, a PSOE az előzetes várakozásoknak megfelelően csak második lett a választáson. Sánchez csak akkor maradhat kormányon, ha a PP és a Vox nem tud koalíciót kötni (vagy nem lesz elég képviselőjük), ellenben a szocialisták megegyeznek a Sumarral és megszerzik a szeparatista kispártok támogatását is.
A miniszterelnök sikeres megválasztásához 176 képviselő szavazatára van szükség a 350 fős alsóházban. Ha az első szavazási körben nincs meg a jelöltnek az abszolút többség, a második fordulóban az egyszerű többség is elegendő a megválasztásához. Ennek akkor lehet jelentősége, ha egyes képviselők távol maradnak a második körben, és így 176-nál kevesebb szavazattal is győzni lehet.
Amennyiben sem a jobb-, sem a baloldali tömb miniszterelnök-jelöltje nem tudja megszerezni a szükséges többséget, új parlamenti választások jöhetnek.
A júliusi időpont nem véletlenül tűnik szokatlannak, a választást eredetileg decemberben tartották volna, Pedro Sánchez miniszterelnök azonban - sokak meglepetésére - előrehozta azt. Azután döntött így, hogy a baloldali kormánypártok súlyos vereséget szenvedtek a májusi helyhatósági választáson. Sánchez döntésének okairól és a spanyol belpolitikai helyzetről ebben a cikkben írtunk bővebben.