Október 14-én népszavazást tartanak Ausztrália mind a hat államában arról, hogy milyen formában legyenek képviseltetve az őslakosok a törvényhozásban.
Amennyiben a népszavazás érvényesen és eredményesen zárul, az alkotmány elismeri majd az őslakosok és Torres-szorosban élők jogait, és egy önálló, őslakosokból álló, állandó tanácsadó-érdekképviseleti testületet hoznak létre számukra a parlamentben.
Ausztráliában 50 éve nem tartottak eredményes népszavazást, most pedig a politikailag egyik legkényesebb ügyben szavazhatnak majd az ország állampolgárai.
Ahhoz, hogy a voksolás eredményes legyen, a többségnek igennel kell szavaznia, és nemcsak országosan, de a hat állam közül legalább négyben abszolút többséget kell élvezniük a támogatóknak.
Amennyiben így történik, a parlamentben vitára bocsátják az érdekképviseleti szerv összetételének és működésének pontos részleteit.
Anthony Albanese miniszterelnök Adelaide-ben egyszeri és megismételhetetlen történelmi pillanatnak nevezte az ország előtt álló lehetőséget.
Ausztrália az egyetlen az egykori brit birodalom országai közül, amely nem írt alá semmilyen egyezséget az megmaradt őslakos közösségekkel, illetve azok leszármazottaival.
Az őslakos közösségek státusza, életkörülménye illetve elégtelen politikai képviselete rendre nagy vitákat vált ki az ausztrál közéletben.
Az ellenzék szerint a referendum előkészítése nem volt megfelelő, és így a népszavazás felizzíthatja a faji előítéletességet és megosztottságot az országban. Egészségügyi és pszichológiai szakértők is arra figyelmeztetnek, hogy a fellángoló viták negatívan érinthetik az őslakos közösségeket - azokat az embereket, akiknek a sorsáról ez a kezdeményezés dönteni fog. (BBC)