Egyiptomban betiltották az arcot eltakaró ruhadarabok viselését az állami és magániskolákban is, ami heves társadalmi vitát váltott ki a legnépesebb arab országban.
Hétfőn rendelet jelent meg az Ahbar el-Jaum közlönyben az iskolai egyenruha viseléséről. A szabályozás értelmében a fejkendő viseléséről mindenki szabadon, külső nyomás nélkül maga dönthet.
A túlnyomó részben muszlimok lakta Egyiptomban a nők többsége ugyan hord fejkendőt, de az arcot is eltakaró ruhadarabot csak egy kisebbség hordja.
A rendelet élénk társadalmi vitát váltott ki. Ahmed Músza tévés műsorvezető, aki Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök hívének számít, üdvözölte a szabályozást, ami szerinte „fontos lépés a szélsőségesség felszámolásának útján”.
A demokratikusan megválasztott Mohamed Murszi 2013-as megbuktatása után az új elnök, Szíszi kíméletlenül lépett fel a Murszihoz köthető, Muszlim Testvériség nevű iszlamista szervezet ellen, amit még abban az évben terrorszervezetté nyilvánítottak. Azóta több száz iszlamistát és ellenzékit vettek őrizetbe és ítéltek el tömeges perekben.
A Kairói Egyetem 2015 végén tiltotta meg az oktatóknak az arcot fedő ruhadarabok viselését, a döntést 2020-ban a bíróságok is megerősítették.
Franciaországban az idei tanévtől az abaját tilos hordani az iskolákban. (MTI)