A készülő törvény Sunak ismertetése szerint büntetendő cselekménnyé nyilvánítja dohánytermékek eladását azoknak, akik 2009. január 1-én vagy később születtek.
A tervezett jogszabály rögzíti a 2009-es kiinduló születési időpontot, így gyakorlatilag minden évben egy-egy évvel nő azoknak az alsó korhatára, akik nem juthatnak legálisan dohánytermékhez. Ez alapján a most 14 éves korosztály sosem kerül olyan életkorba, amikor törvényesen dohányárut vehet, tekintettel arra, hogy már a mostani – kormányrendeleti szintű – szabályozás alapján is csak 18 éven felülieknek lehet kiszolgálni dohánytermékeket.
Ezzel el lehet érni, hogy 2040-re a fiatalkorúak és a fiatal felnőttek korosztályában gyakorlatilag megszűnjön a dohányzás
– mondta kongresszusi felszólalásában a brit kormányfő.
Sunak a brit egészségügyi minisztérium adatait idézve elmondta: a brit dohányosok négyötöde 20 éves kora előtt szokik rá a dohányzásra, és legtöbbjük élete végéig nem tud leszokni róla.
Nagy-Britanniában a dohányzás okozza a legtöbb megelőzhető halálozást, a daganatos megbetegedések negyedét, és csak Angliában évente 64 ezer haláleset köthető közvetlenül a dohányzáshoz.
Ez óriási nyomást gyakorol a brit állami egészségügyi szolgálatra (NHS): a brit kórházakba majdnem minden percben bekerül egy-egy páciens, akinek a betegségét a dohányzás okozta, és a háziorvosi rendelőkben havi 75 ezren kérnek vizsgálati időpontot szintén dohányzás miatt kialakuló panaszokkal – mondta Sunak.
Szerinte ez évente 17 milliárd font (7640 milliárd forint) többletköltséggel terheli a brit gazdaságot.
Egy tavalyi szakértői előrejelzés szerint kormányzati cselekvés nélkül 2030-ig félmillióan halnak meg dohányzás okozta betegségekben Nagy-Britanniában.
A brit statisztikai hivatal (ONS) adatai szerint közel ötven éve folyamatosan csökken a dohányosok aránya a 16 évnél idősebb korosztályokban. Az ONS kimutatása szerint 1975-ben a britek fele rendszeresen dohányzott, de ez az arány ma már nem éri el a 20 százalékot. (MTI)