2022-ben világszerte közel 89 ezer nőt és lányt gyilkoltak meg szándékosan, ami az elmúlt két évtized legmagasabb száma. Sőt, miközben az összesített adatok alapján globálisan csökkent a gyilkosságok száma, addig a meggyilkolt nők száma 2021-ben megugrott, és azóta is csak nőtt - derül ki az ENSZ Kábítószerellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatalának (UNODC) összegzéséből, amelynek fő állításai a következők:
Az UNDOC közleményében Gáda Váli, a szervezet igazgatója úgy fogalmazott: „A nők ellen elkövetett gyilkosságok riasztóan magas száma kíméletlenül rámutat arra, hogy az emberiség még mindig nem győzte le a mélyen gyökerező egyenlőtlenségeket és a nők elleni erőszakot.”Jelezte azt is, hogy sürgősen foglalkozni kell a rendszerszintű egyenlőtlenségekkel és javítani kell az igazságszolgáltatás vonatkozó részein, „hogy egyetlen nőnek se kelljen rettegnie az életéért amiatt, mert nőnek született.” Becslések szerint Magyarországon évente 50 ember életét követeli a nők és gyermekek ellen elkövetett erőszak. Az összes áldozatot azonban nem ismerjük, ugyanis nincs olyan hivatalos szerv ma hazánkban, amely pontos adatokat tenne közzé nyilvánosan.
A NANE Egyesület azonban a nyilvánosan elérhető információk (jellemzően sajtóhírek) alapján minden évben összegyűjti, majd felolvassa az áldozatok névsorát és történetét a Néma Tanúk Felvonulásán.
Idén november 25-én kezdődik a 16 Akciónap globális kampány, melynek célja a nők elleni erőszakkal szembeni fellépés.Ennek keretében szombaton 10 órakor kezdődik a megemlékezés az Eötvös10-ben (Budapest, Eötvös u. 10, 1067 ), ahol az elmúlt egy év áldozataira emlékeznek, majd a Hősök terére vonul a Néma Tanúk Felvonulás, ahol gyertyát is gyújtanak.
Ahogy a szervezők írják:
„Az áldozatoknak joguk lett volna az élethez, a biztonsághoz; hatékony védelmet kellett volna kapniuk a bántalmazójukkal szemben, valamint szakszerű segítséget és támogatást. Az idei kampány során kiemelt figyelmet fordítunk arra az intézményrendszerre, amely a bántalmazott nőket és gyerekeiket megvédeni és segíteni hivatott. A hatóságok, intézmények gyakran nem teljesítik ezt a feladatukat - az áldozatok sokszor úgy érzik, hogy ezek a szervek cserbenhagyják, elárulják őket. Pedig ha az erőszak súlyosságát megfelelően felmérnék, ha hatékony védelmet biztosítanának az áldozatoknak, visszatartó erejű büntetést szabnának ki az elkövetőkre, ha a gyermek legfőbb érdeke az intézményrendszer szemében a biztonságban, erőszaktól mentes környezetben való felnövés lenne, ezzel életeket is lehetne menteni.”
Az esemény itt érhető el:
Ha támogatásra van szüksége, mert Önt vagy ismerősét bántalmazás vagy szexuális erőszak érte, itt talál részletes információkat.
A NANE Egyesület segélyvonala bántalmazott és szexuális erőszakot átélt nőknek: 06 80 505 101 (hétfő, kedd, csütörtök, péntek 18-22; szerda 10-12 óráig; ingyenesen hívható mobilról is).
Az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT) telefonszáma: 06 80 20 55 20 (ingyenesen hívható napi 24 órában, abban az esetben hívja, ha menekülnie kell otthonról vagy krízisszállást keres.)
A PATENT Egyesület jogsegély-szolgálata: 06 80 80 80 81 (szerdánként 16-18 óráig és csütörtökönként 10-12 óráig, e-mailen: jog@patent.org.hu)
Gyermekkori abúzus áldozatai a fenti segélyvonalakon túl a Muszáj Munkacsoport oldalán tájékozódhatnak.