„A magyarság lelke vidéken él, elsősorban a falvakban és a kisvárosokban, mert sajnálatosan szinte már csak itt élnek a keresztény gyökerű értékek, amelyekkel a magyarság ezer éven át túl tudott élni a Kárpát-medencében” - mondta a Miniszterelnökség modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztosa szombaton a Győr-Moson-Sopron vármegyei Rábaszentmiklóson.
Az MTI tudósítása szerint a térség fideszes országgyűlési képviselője az Árpád-kori Szent Miklós kerektemplom felújításának megáldásán kifejtette: „a Jóistenbe vetett hit, a természet közelsége, ennek okán a természet tisztelete, az egymás iránti szolidaritás és a közösség” azok az értékek, amelyek segítették a magyarságot ezer éven át. A falvakon belül is az épített örökséget tekintve leginkább a templomokban lakik a magyarság lelke, ezért vigyázni kell rájuk.
Elmondta, hogy a Rábaközben és Sorokóalján közel 70 kistelepülés van, amelyek templomai közül az elmúlt tíz évben negyven újult meg több mint egymilliárd forintból.
Ezen túl a Magyar falu program részeként az elmúlt öt évben több mint 60 településen plébániákat - kisebb részben parókiákat, nagyobb részben római katolikus plébániákat - is felújítottak, szintén mintegy egymilliárd forintból.
Gyopáros Alpár szerint „olyan időszakban élünk, amikor a keresztény gyökereken nyugvó értékeinket mindennap szem előtt kell tartanunk, mert sajnálatos módon támadják Magyarországon és támadják a világban”.
„Ha meg akarjuk védeni ezeket az értékeket, akkor nem lehetünk elégedettek ezekkel a templom és plébánia felújításokkal, hanem továbbra is őriznünk és vigyáznunk kell a falvainkat, azok lakóit és ezen az úton kell tovább haladnunk rendületlenül” - mondta.
Németh Szabolcs polgármester elmondta, hogy az Árpád-kori kerektemplom felújítására a Magyar falu programon nyertek 15 millió forint támogatást, amelyet a Győri Egyházmegye másfél millió forinttal egészített ki. Megújult a templom tornya és lefestették a zsindelyt. A munkálatokat a környező települések szakemberei végezték - tette hozzá a polgármester, aki szerint a templom már méltó megállóhelye a Sacravelo kerékpáros zarándokút-hálózatnak és kezdeményezi, hogy felvegyék a Győr-Moson-Sopron vármegyei értéktárba.