Világszinten több mint nyolcvan százalékkal csökkent a vándorló édesvízi halpopuláció a hetvenes évek óta, áll a Living Planet Index legújabb kimutatásában. A közel háromszáz halfajt vizsgáló tanulmány szerint az ökoszisztémát a vízszabályozás és a duzzasztógátak, a városi és ipari szennyezés, a halászat és a bányászat veszélyezteti a leginkább.
A vándorló édesvízi halak egy része a tengerben születik, és onnan vándorol az édesvizekbe – vagy fordítva –, a populációk pedig akár egész kontinenseket képesek átúszni azért, hogy életben maradjanak és szaporodjanak. A gátépítés és a vízszabályozás azonban akadályozza a halak vándorlását.
Az édesvízi halak világszerte sok millió ember étrendjének és megélhetésének az alapjai, és az ökoszisztéma fenntartása szempontjából is elengedhetetlen szerepük van. A tanulmány szerint a populációk világszerte csökkennek, de a leggyorsabban Dél-Amerikában és a Karib-térségben, ahol több mint kilencven százalékkal lett kevesebb a vándorló édesvízi fajok egyedszáma az elmúlt ötven évben.
Európában hetvenöt százalékos csökkenést mértek. (Guardian)