„A válaszadók 45 százaléka – családi vagy házastársi támogatás nélkül – nem tudja biztosítani a szűkös megélhetéshez szükséges anyagi feltételeket” – írja az Egyensúly Intézet májusi 1000 fős reprezentatív mintán végzett szubjektív szegénységkutatása alapján.
A felmérés szerint az átlagos megélhetést biztosító jövedelmi szint november óta 50 ezerrel nőtt, így most havi nettó 400 forintra van szüksége egy embernek. A válaszadók 45 százaléka – családi vagy házastársi támogatás nélkül – nem tudja biztosítani még a szűkös megélhetéshez szükséges (nagyjából 250 ezer/hó) feltételeket sem.
A kutatásból az is kiderül, hogy
- Nagyjából 2,5-3 millió magyar tekinthető szegénynek, és csak a lakosság 45-50 százalékáról mondható el, hogy kijön a jövedelméből, és képes kiegyensúlyozott életvitelt fenntartani.
- A háztartások kétharmadának problémát jelent a kiadások fedezése.
- A magyarok fele úgy érzi, az elmúlt három évben csökkent a vásárlóereje. A leggyakoribb indok az árak emelkedése volt, de a megkérdezettek 46 százaléka említette az új kiadásokat, 29 százaléka pedig a saját vagy partnere jövedelemcsökkenését.
- A magyarok harmada nem tudna megbirkózni egy 100 ezer forintos váratlan kiadással, 39 százalékuknak pedig problémát okozna, de meg tudnák oldani. Az adatok alapján tavaly november és idén május között 7 százalékponttal nőtt azok aránya, akik egyáltalán nem tudnának megküzdeni egy 100 ezer forintos problémával.
- A kutatás szerint a szülők harmada nem evett eleget az elmúlt két évben, hogy etetni tudja gyermekét.