Rishi Sunak konzervatív párti brit miniszterelnök azt mondta, reméli, a csütörtöki parlamenti választás másnapján is ő lesz az Egyesült Királyság kormányfője. De ennek a valószínűségét a legfrissebb közvélemény-kutatások is gyakorlatilag kizárják.
A 2010 óta kormányzó Konzervatív Párt esélyeinek szempontjából jelentős negatív fejlemény az is, hogy az egyik legtekintélyesebb konzervatív vasárnapi brit lap, a Sunday Times közölte: a legnagyobb ellenzéki erőt, a Munkáspártot támogatja a július 4-i választáson.
Sunak a BBC-n visszautasította azt a riporteri felvetést, hogy a nézők által a műsornak küldött üzenetek jelentős hányada szerint 2010 óta szinte minden területen romlott az életminőség Nagy-Britanniában, és az ország számos mérőszám alapján szegényebb, mint a konzervatív kormányzás kezdetén.
Elismerte, hogy a világjárvány és az ukrajnai háború komoly nehézségeket okozott, de szerinte az ország most már a megfelelő pályán van, az infláció normalizálódott, és nő a gazdaság, Nagy-Britanniában „jobb az élet, mint 2010-ben volt”.
Arra a kérdésre, hogy szerinte pénteken, a parlamenti választás másnapján is ő lesz-e Nagy-Britannia miniszterelnöke, Sunak igennel válaszolt. Azt mondta, nagyon keményen harcol a konzervatívok győzelméért, és „az emberek kezdenek ráébredni, hogy a Munkáspárt kormányra kerülése milyen valós veszélyeket jelentene”.
A Savanta közvélemény- és piackutató hálózat friss, 2092 választó részvételével elvégzett vizsgálata szerint a Munkáspártra jelenleg 38 százalék, a Konzervatív Pártra 21 százalék kíván szavazni. A BBC szerint ez inkább 40 és 20 százalék.
A Munkáspárt támogatottsága egyetlen hét alatt 4 százalékponttal csökkent, de a konzervatívoké nem nőtt, és a Savanta számítási modellje szerint ez a szavazatmegoszlás is azt jelentené, hogy a 650 fős londoni alsóházban a Labour 459, a Konzervatív Párt pedig alig 75 képviselői helyet szerezne. Ez lenne a konzervatívok messze legrosszabb választási eredménye a párt fennállása óta.
Ráadásul a Sunday Times – az egyik legolvasottabb nem bulvárjellegű konzervatív brit vasárnapi lap – szerkesztőségi cikkben jelentette be, hogy a Munkáspárt választási győzelmét támogatja.
A cikk szerint a brit EU-tagságról 2016-ban tartott – a kilépést pártolók szűk, 51,89 százalékos többségű győzelmével végződött – népszavazás óta eltelt időszakot politikai káosz jellemzi, ami elterelte a politikai osztály figyelmét a választók számára legfontosabb ügyekről, köztük az egészségügyről, az iskolákról és a gazdaságról.
A Sunday Times szerkesztőségi cikke szerint a konzervatívok ezzel „gyakorlatilag eljátszották a kormányzáshoz fűződő jogukat”, és „eljött a megfelelő idő arra, hogy a Munkáspártra bízzuk a kormányzati kompetencia helyreállítását”.
A legbefolyásosabb brit lapok a parlamenti választások előtt hagyományosan deklarálják, hogy a két legnagyobb politikai erő, a Munkáspárt és a konzervatívok közül melyiket támogatják. A Sunday Times deklarációjának jelentőségét kiemeli, hogy a Rupert Murdoch ausztrál-amerikai sajtómágnás konzervatív irányultságú globális sajtó- és médiabirodalmába tartozó lap 2005 óta minden választáson a Konzervatív Pártot támogatta. (BBC, MTI)