Párizsnak még a giccs is jól áll, erre a megnyitóra pedig még abból is az ízlésesebb jutott: jó tempóban levezényelt, látványos, eredeti és helyenként váratlanul vad show volt, érdekes és vagány dalbetétekkel, meglepő performanszokkal, lásd Gojira-megmenés, izgalmas cameókkal, és eszement fényjátékokkal. Ma még az eső is jól állt Szajnának. A negyedik óra végére kicsit zsibbasztó lett a buli, de még épp időben szállt fel a hőlégballon. Mi is felszállunk. Holnap folyt.köv
Ebben is újított Franciaország: hőlégballonnal világít majd a játékok alatt az olimpia lángja, amit Párizsból valószínűleg szinte mindenhol lehet majd látni. Ezzel a 3,5 órás megnyitó ceremónia véget ért.
Marie-José Pérec és Teddy Riner gyújtják meg a lángot
És mire meggyújtják, elemelkedik a földről a lánggal egy hatalmas hőlégballon. Mégsem voltak igazak azok a hírek, hogy egyvalaki gyújtja majd meg a lángot. Marie-José Pérec háromszoros olimpiai bajnok francia atléta, 200 és 400 méteres számokban nyert, a természetesen szintén francia Riner dzsúdóban szerzett három aranyat.
Amélie Mauresmo korábbi francia teniszcsillag veszi át a lángot
Nadaléktól, akik időközben kikötöttek, és indul meg vele a torony felé, ahol Tony Parker NBA-sztár csatlakozik hozzá. A Louvre előtt haladnak el a lánggal, és többen csatlakoznak hozzájuk, köztük Nantenin Keita paralimpikon is.
Az M4 kommentátorai a közvetítés alatt már másodjára derpegnek azon, hogy a megnyitó nem a sportolókról szól, ahogy azt a NOB kérte. A kommentátorok sokallták a képernyőn szereplő táncosokat, szerintük hozzájuk képest például a lángot is vivő Rafael Nadal keveset szerepelt.
A francia aranylabdás előbb átvette a fáklyát a rejtélyes fantomalaktól, elindult vele a pódium felé, közben pacsizott mindenkivel, aki el tudta érni a kezét, majd egy öleléssel átadta a vele szemben érkező spanyol teniszklasszisnak.
A NOB elnöke nyitott és befogadó olimpiáról beszélt
Thomas Bach sportolókat, szervezőket, vendéglátókat, önkénteseket, és még a hatóság képviselőit köszöntötte. Egy nyitott, befogadó, fiatalos és városias olimpiáról beszélt, és a nemek közötti egyenlőség fontosságát hangsúlyozta. Párizsról, az alapító Coubertin báró szülővárosáról, már-már meghatottan beszélt. Azt is mondta, hogy az olimpia előremozdítja a békét, az olimpikonok szolidaritásukkal többet kifejeznek egyszerű sportteljesítményeknél. A sokszínűség, az emberségesség jelentőségét hangsúlyozta és még egyszer megköszönte Franciaországnak, hogy otthont ad a játékoknak.
„Hatalmas megtiszteltetés, hogy 100 évvel azután köszönhetünk itt titeket, hogy Párizsban rendeztek olimpiát” - kezdte beszédét Tony Estanguet, az olimpia szervezőbizottságának elnöke.
Estanguet arról beszélt, hogy óriási felelősséggel jár ennek az örökségnek a továbbvitele, épp ezért beletették a szívüket-lelküket. Köszönetet mondott mindenkinek, aki a szakadó eső ellenére itt van. „Hosszú ideje udvaroltunk az olimpiának, hogy újra itt lehessen Párizsban” - mondta.
Elmondása szerint a franciákat a játékok segítettek tovább nőni. „Még ha Franciaországban soha nem értünk együtt, az olimpiában tudjuk hogyan fogjunk össze.” Estanguet megköszönte az önkéntesek munkáját, a sportolóknak is köszönetet mondott, amiért értékes pillanattal ajándékoznak meg minket.
„Ma este ti vagytok azok, akik emlékeztetnek minket arra, hogy az emberiség akkor a legszebb, ha együtt van. A következő 16 napban az emberiség legszebb formáját mutatjuk be. A sport egy univerzális nyelv, amelyen együtt osztozunk” - mondta.
A francia indulókhoz is intézett néhány szép szót: az egész ország értük szorít, az egész nemzet együtt lesz büszke rátok.
Itt gyújtja majd meg a lángot a rejtélyes fantom. Itt gyűlnek össze a sportolók, akik azóta kikötöttek hajóikkal, és elhagyták a fedélzetet. Maga toronyhoz és a lánghoz vezető út is az Eiffel-tornyot formálja meg. És továbbra is esik.