„Az égbolt üres, ezt tudja minden vak
De reggel felkel és ragyogni kezd a Nap.”
(Ákos)
Távcsöves bemutatókkal, csillagászati előadásokkal, hullócsillaglesekkel és Nap-megfigyelésekkel is várják profi és kispályás csillagászok az érdeklődőket augusztus 9. és 17. között az Egy Hét a Csillagok Alatt elnevezésű programon.
Tavaly 80 helyszínen, mintegy 150 eseménnyel készültek a helyi amatőr csillagászok és a nagy csillagvizsgáló helyszínek, hogy minél többen figyelhessék meg a planétákat, a Perseidák meteorraj érkezéséhez kapcsolódva. Augusztus közepe különösen jó alkalom a csillagos égbolt megfigyelésére, hiszen nemcsak a Szaturnusz és a Hold, de a Perseidák hullócsillagzápora is látható.
Az idei Egy Hét a Csillagok Alatt (EHCSA) kiemelt üzenete, hogy a csillagászat nem pusztán az éjszakai égbolt alatt létezik, nappal is lesznek programok.
Az utóbbi időben a Nap, közeledve 11 éves ciklusának maximumához rengeteg olyan észlelésicsemegét kínál, amilyenek a sarki fény jelenségek, valamint a közelmúltban látható napfoltok voltak. A szaktekintélyek felhívták a figyelmet, hogy a napot szabad szemmel és távcsővel is szigorúan tilos megfigyelni. Ezt csak a speciális kialakítású H-alfa szűrős távcsövekkel figyelhetjük meg, ezzel láthatók a Nap felszínén történő kitörések is, azok a robbanások, amik a földi légkörben aurora borealist, vagyis sarki fény jelenséget okoznak.
A szervezők várják mindazon kontár- vagy kutatócsillagászok, bemutató csillagvizsgálók és asztrofotósok jelentkezését, akik csatlakoznának a közösségi kampányhoz és augusztus 9. és 17. között 'csöves bemutató, hullócsillagles vagy egyéb csillagászati program révén osztanák meg az észlelési élményt az érdeklődőkkel.
Az Egy Hét a Csillagok Alatt eseménysorozat helyi programszervezői számára augusztus 5-én workshopot rendeznek a Svábhegyi Csillagvizsgálóban. Ennek keretében sor kerül a csillagvizsgáló bejárására, szakmai tapasztalatcserére, csevegésre, társalgásra, valamint a Nap-észlelések módszereinek gyakorlatára is. A naptávcsöves bemutatót tartó programszervezőket a Svábhegyi Csillagvizsgáló és a Szegedi Csillagvizsgáló a Nap biztonságos megfigyelésére alkalmas szűrőkkel támogatja. (MTI)