Az elnökválasztási versenytől való július 21-ei visszalépése után először adott interjút Joe Biden. A CBS vasárnapi adásában elmondta: azért mondott le a második ciklusáról, mert nem akarta, hogy a személye elterelje a figyelmet. De továbbra is úgy gondolja, hogy a korával és képességeivel kapcsolatos aggályok ellenére is képes lett volna ellátni az elnöki feladatokat.
Azt állítja, „nincs komoly probléma” az egészségével, de a prioritás az elődje legyőzése. „Muszáj, muszáj, muszáj legyőznünk Trumpot" - mondta motivációiról. A visszalépését a saját pártja nyomásának tulajdonította, de nem szolgált újabb részletekkel a bejelentését megelőző drámai napokról. „Számos demokrata kollégám a képviselőházban és a szenátusban azt gondolta, hogy ártani fogok nekik a választási versenyben. És aggódtam, hogy ha versenyben maradok, ez lesz a téma. Interjúkat készítenének velem arról, hogy miért mondta ezt vagy azt Nancy Pelosi, miért tett így vagy úgy - és úgy gondoltam, hogy ez tényleg elterelné a figyelmet”.
Itt arra utal, hogy más vezető demokratákhoz hasonlóan az egyik legbefolyásosabb kongresszusi képviselő is arról beszélt, hogy Bidennek talán hátra kell lépnie a tragikus vitaszereplése után. A probléma, amit itt megfogalmaz, tényleg alapvető, mi is ezt írtuk egy hónapja: ha versenyben marad, akkor arról szól a kampány több hete vagy hónapja, az összes interjúja és a róla szóló elemzések sora, hogy miért kérik a lemondását a saját párttársai, és milyenek a szellemi képességei.
A friss interjúban kifejtette, hogy eredetileg híd akart lenni a következő generációhoz, amikor 2020-ban indult az elnökválasztáson. „Amikor először indultam, úgy gondoltam magamra, mint átmeneti elnökre. El sem tudom mondani, hány éves vagyok. Nehezen ejtem ki a számon. De a dolgok olyan gyorsan alakultak, hogy ez nem történt meg” - mármint a generációváltás, ha jól értem. Ha jól értem, akkor ez nem a legmeggyőzőbb érvelés azért, hogy valahogy elfelejtett nem újraindulni a nagy rohanásban.
Biden megígérte, hogy kampányolni fog Kamala Harris mellett, és méltatta Tim Walz minnesotai kormányzót, Harris alelnökjelöltjét.
Ami a saját örökségét illeti: reméli, hogy „bebizonyította, hogy a demokrácia működőképes”, hogy úgy emlékeznek majd rá, mint aki „kihúzott minket egy világjárványból”, és „az amerikai történelem legnagyobb gazdasági fellendülését hozta létre”.
Azt sajnálja csak, hogy nem harcolt ki több elismerést az ország útjainak, hídjainak, repülőtereinek és egyéb infrastruktúrájának újjáépítését célzó, 1 billió dolláros kétpárti támogatottságú programjáért. „A legnagyobb hiba, amit elkövettünk, hogy nem tettünk ki táblákat, amelyeken az állt: ezt Joe csinálta.” (NYT)
Több fontos csatatérállamot megnyert, a szenátust is vitték a republikánusok.
Bővebben is érdekel? Nézd meg a választási mellékletünket, ahol megtalálod a részletes eredményeket államonként, a közvéleménykutatások legutolsó állását, és az összes kapcsolódó cikkünket!